Był on nazywany „posługaczem trędowatych”. Przyszedł na świat 15 maja 1850 r. w Beyzymach na Wołyniu. Ukończył gimnazjum w Kijowie w 1872 r. i wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. 26 lipca 1881 r. w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie. Władze zakonne skierowały go do pracy wychowawczej wśród młodzieży w kolegiach w Tarnopolu i Chyrowie. Mając 48 l…
więcejWspaniałym przykładem misjonarza, którego nie są w stanie zatrzymać żadne trudności jest św. Maksymilian Kolbe, franciszkanin, założyciel Niepokalanowa. Podczas uroczystej beatyfikacji Maksymiliana Marii Kolbego, która odbyła się w Rzymie, papież Paweł VI przybliżył jego postać: „Urodził się on w Zduńskiej Woli w pobliżu Łodzi 8 stycznia 1894 r.…
więcejJedną z najpiękniejszych kart ewangelizacji Afryki zapisał kard. Adam Kozłowiecki SJ. Urodził się 1 kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej w rodzinie ziemiańskiej. Jako dziecko uczył się w domu, a następnie rodzice wysłali go do znanego jezuickiego Zakładu Naukowo-Wychowawczego w Chyrowie (1921-1925). Jednak, gdy powiedział ojcu, że …
więcejOjciec Marian Żelazek SVD, apostoł trędowatych w Indiach, urodził się 30 stycznia 1918 r. w Polędziu k. Poznania. Był siódmym dzieckiem z czternaściorga potomstwa Stanisława i Stanisławy z d. Szymkowiak. Już w młodości odczuł powołanie do kapłaństwa i pracy misyjnej. Po ukończeniu gimnazjum w 1932 r. wstąpił do Niższego Seminarium Księży Werbist…
więcejDoktor Wanda Błeńska niemalże całe swoje życie poświęciła na leczenie ubogich i chorych na trąd w Afryce. Już jako dziecko Wanda pragnęła pomagać chorym, a w Akademickim Kole Misyjnym w Poznaniu odkryła swe powołanie misyjne. W czasie Wojny Wanda Błeńska zaangażowała się w działalność podziemną dostarczając lekarstwa do oflagów, więzień i obozów…
więcejBrat Zenon Żebrowski, znany jako brat Zeno, towarzyszył o. Maksymilianowi Kolbemu w wyprawie misyjnej do Japonii. Brat zajął się organizowaniem zaplecza gospodarczego dla wydawania „Rycerza Niepokalanej”. Od marca 1931 r. budował Niepokalanów Japoński na zboczu wzgórza Hikosan oraz propagował w Nagasaki i okolicznych miejscowościach „Rycerza Niep…
więcej
ul. Byszewska 1
skr. poczt. 112
03-729 Warszawa 4
tel. +48 22 679 32 35
[email protected]