Młodzież ze szkół papieskich wspiera szkołę w Togo
fot. www.sma.pl
- Od czasu wojny w Ukrainie i kryzysu ekonomicznego Afryka również przeżywa poważne trudności - napisał ks. Łukasz Kobielus ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w liście do Rodziny Szkół Papieskich w Polsce, która wspiera placówkę oświatową im. Jana Pawła II w Togo. Pieniądze zebrane w ramach wielkopostnej kwesty zostaną przeznaczone na dożywianie dzieci, a także na utworzony w 2019 r. fundusz stypendialny umożliwiający uzdolnionym i ambitnym uczniom kontynuowanie nauki w lepszych, katolickich szkołach w mieście.
Ks. Łukasz Kobielus poinformował, że szkoła imienia Św. Jana Pawła II w Welou, w Togo wciąż się rozwija i przyciąga nowe dzieci. W tym roku szkolnym jest ich już 190.
- To bardzo dobry znak. Zwiększająca się liczba uczniów świadczy o wzroście wśród lokalnej społeczności świadomości tego, że edukacja jest konieczna. Świadczy to również o skuteczności i dobrym poziomie nauczania w katolickich szkołach w Togo. Myślę, że wszyscy możemy się tym cieszyć, ponieważ zasadzone przed kilku laty drzewo zaczyna przynosić coraz liczniejsze owoce - uważa ks. Kobielus. Dodał, że grupa dzieci, które kontynuują naukę w zespole szkół Don Bosco w Kara to 10 osób, którym misja stara się pokryć czesne, szkolne opłaty, a dla wybranych opłacić dodatkowe zajęcia.
Misjonarz ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich zauważył również, że od czasu wojny w Ukrainie i kryzysu ekonomicznego Afryka również przeżywa poważne trudności. Ceny paliw i żywności drastycznie wzrosły. W związku z tym wzrosły również koszty dożywiania dzieci w szkole.
- Formuła organizacji naszej szkolnej kantyny jest najtańsza z możliwych, jednak miesięczny wydatek to już 120-150 euro. Oprócz stałych wydatków dochodzą tzw. wydatki extra na szkolną apteczkę oraz nowe podręczniki do użytku w szkole. Rodzice dzieci także ponoszą część wydatków i wciąż są uświadamiani o swoim wkładzie w odpowiedzialność za dzieci i szkołę. Niech każdy z was w najbliższych dniach, kiedy będziemy rozważać misterium naszego zbawienia w miłości i starać się dbać o nasze duchowe życie, odczuje w sercu jak wielka to rzecz „być dla kogoś wszystkim” i skieruje ku najbardziej potrzebującym swoją modlitwę i materialne - zachęcił ks. Łukasz Kobielus.
Celem Rodziny skupiającej społeczność szkolną, która za patrona wybrała sobie papieża z Polski jest integracja uczniów oraz propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II. Idea zrodziła się w 1998 r. w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu. Rodzinne współdziałanie daje możliwość wspólnego pogłębiania wiary, stwarza różne płaszczyzny wymiany doświadczeń i umożliwia poznawanie regionalnych kultur. Obecnie coraz liczniej powstają diecezjalne Rodziny Szkół Jana Pawła II. W Polsce i na świecie jest ponad 1 tys. placówek oświatowych, których patronem jest święty papież. Duszpasterzem Rodziny Szkół Jana Pawła II jest biskup radomski Marek Solarczyk.
rm / Radom