Kalendarium

Kalendarium Komisji Episkopatu Polski ds. Misji 2018

 

Uroczystość Objawienia Pańskiego 2018

W Uroczystość Objawienia Pańskiego Kościół w Polsce obchodzi Dzień Modlitw w Intencji Misji. W minionym roku duszpasterskim, przeżywany był pod hasłem: „Świadkowie Ewangelii mocą Ducha Świętego”. 

„Duch Święty – jak często o tym świadczą misjonarki i misjonarze – jest głównym podmiotem misji. «To On prowadzi Kościół na drogach misji» (KKK nr 852). Jest Bogiem żywym, otwierającym ludzkie serca na Ewangelię i czyniącym misjonarzy skutecznymi jej głosicielami i świadkami” – napisał w specjalnym komunikacie z okazji Dnia Modlitwy i Pomocy Misjom przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji bp Jerzy Mazur. Biskup zachęca wszystkich do modlitwy w intencji misjonarzy oraz wsparcia materialnego. Osoby starsze i chore zaprasza do ofiarowania swoich cierpień w intencji misji, a dzieci do włączenia się w akcję Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, którego święto obchodzimy właśnie w Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia.

Rano, o godz. 9.00, Mszę św. w Kościele Św. Krzyża odprawił ks. bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Kończąc homilię biskup podziękował serdecznie wszystkim, którzy wspierają swoimi modlitwami, cierpieniem i ofiarami, misyjne dzieło Kościoła.

Z przewodniczącym Komisji Misyjnej koncelebrowali księża przygotowujący się do wyjazdu na placówki misyjne z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. We Mszy św. wzięły także udział siostry zakonne oraz osoby świeckie z Centrum.

Animacja misyjna na Orszaku Trzech Króli. Mieszkańcy Centrum Formacji misyjnej udali się na Plac zamkowy, by wziąć udział w rozpoczęciu Orszaku Trzech Króli. Było bardzo zimno, dochodziło nawet do – 14 stopni Celsjusza, ale atmosfera na Placu Piłsudskiego była bardzo gorąca. Dużo radości i entuzjazm charakteryzuje dzisiejsze świętowanie Objawienia Pańskiego. Podczas uroczystości wolontariusze z Centrum Formacji Misyjnej rozdali 20 tys. egzemplarzy gazety „Pomagamy misjom”. W całej Polsce gazeta trafiła do 350 000 uczestników Orszaku.

 O. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Misyjnej odprawił Mszę św. i wygłosił  homilię w Krakowie-Łagiewnikach,podczas Mszy św. porannej, transmitowanej przez TVP1. Tematyka misyjna pojawiła się na łamach prasy katolickiej: „Niedziela”, „Idziemy”, „Gość Niedzielny”, „Nasz Dziennik”, jak również w programach Radia Warszawa i I Programu Polskiego Radia oraz w Telewizji Polonia 24 i Telewizji internetowej www.razem.tv

 

Odwiedziny polskich misjonarzy i misjonarek przez przewodniczącego, członków i konsultorów Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Wizytacje placówek misyjnych w Tanzanii i Kenii przez przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, bp Jerzego Mazura. W obydwu krajach spotkał się z polskimi misjonarzami i misjonarkami, nuncjuszami apostolskimi, biskupami miejsca oraz ambasadorami RP.

W skład delegacji, która będzie przebywała w Afryce do 31 stycznia wszedł też o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji i ks. Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Pierwszym etapem wizyty była Kenia. W Nairobi odwiedzili dom formacyjny ojców werbistów. W programie przewidziano również wizytę we franciszkańskim Centrum dla dzieci w Limuru, gdzie posługuje o. Sławomir Klein OFMConv, odwiedziny Centrum Zapobiegania handlu ludźmi prowadzonego przez misjonarza ks. Radosława Malinowskiego oraz spotkanie z pracownikami ambasady RP – mówi KAI ks. Zbigniew Sobolewski.

W następnych dniach delegacja odwiedzili Centrum Pomocy Dzieciom prowadzone przez s. Darianę Jasińską ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny. Placówka udziela pomocy sierotom i najuboższym dzieciom i jest dofinansowywana przez Dzieło Pomocy „Ad Gentes”.

W Tanzanii bardzo ważnym wydarzeniem było poświęcenie budynku szkoły zawodowej, powstałego dzięki polskiemu MSZ i dziełu pomocy „Ad Gentes”. To już druga szkoła, którą poświęcił w Tanzanii bp Jerzy Mazur. W ubiegłym roku w ramach Centrum Edukacyjnego im. Maksymiliana Kolbego, prowadzonego w ubogiej dzielnicy Segerea, w Dar es Salaam Dzieło Pomocy „Ad Gentes” sfinansowało budowę i wyposażenie szkoły podstawowej dla 8000 dzieci. Szkoła zawodowa jest drugim projektem, który powstał w ramach polskiej pomocy rozwojowej MSZ. W uroczystościach weźmie udział abp Marek Solczyński, nuncjusz apostolski w Tanzanii oraz ambasador RP Krzysztof Buzalski.

Zarówno w Kenii jak i w Tanzanii delegacja spotkała się z misjonarkami, misjonarzami i wolontariuszami placówek misyjnych. Czas ten był okazją do podzielenia się doświadczeniami oraz wymianą informacji o potrzebach misji.

„Mówimy misjonarzom o tym, czym żyje Kościół w Polsce. Przekazujemy pozdrowienia od różnych wspólnot i Kościołów diecezjalnych – zauważa bp Jerzy Mazur w rozmowie z KAI. – To czas uważnego wsłuchiwania się i wzajemnego umacniania w służbie misjom. Misjonarze potrzebują nas, cieszą się naszą obecnością, odczytując ją jako znak zainteresowania Kościoła w Polsce ich posługą. My zaś ubogacamy się wiarą misjonarzy, różnorodnością i barwami Kościołów lokalnych. To jeszcze bardziej zapala nas do posługi w misyjnym dziele Kościoła – podkreśla przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Natomiast ks. Zbigniew Sobolewski wyjaśnia, że spotkania z misjonarzami w miejscu ich pracy duszpasterskiej, charytatywnej, medycznej i edukacyjnej są inspiracją do poszukiwania coraz to nowych form pomocy. – Podczas spotkań poznajemy realne potrzeby misjonarzy. Wspólnie zastanawiamy się, jak najskuteczniej pomagać, dysponując środkami przekazanymi nam przez darczyńców misji – dodaje ks. Sobolewski.

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji wyjaśnia, że celem takiego wyjazdu zawsze jest bycie z misjonarzami i misjonarkami, wsłuchiwanie się w ich radości, problemy, a przede wszystkim podkreślenie łączności Kościoła, który ich posłał. W związku z kolejną wizytą w krajach misyjnych, bp Jerzy Mazur wraz z delegacją zwracają się z prośbą o modlitwę, aby czas pobytu, liczne spotkania z misjonarzami, misjonarkami, ich przełożonymi oraz wiernymi przyniosły obfite owoce.

 

„Misjonarz na Post”

Już po raz piąty ruszyła ogólnopolska akcja duchowego wsparcia misjonarzy "Misjonarz na Wielki Post" przez modlitwę, ofiarowanie cierpienia i trudów życia w ich intencji oraz post. patronat nad akcją prowadzoną przez największe czasopisma misyjne objęli: ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W tym roku ponad 12 tysięcyosób z całej Polski zobowiązało się do modlitwy i wyrzeczeń w intencji polskich misjonarek i misjonarzy. Do 5. edycji akcji „Misjonarz na Post” włączyły się także znane osoby, m.in. piosenkarka Eleni czy muzyk Robert Friedrich.

– Myślę, że taka akcja jest bardzo potrzebna misjonarzom, którzy służą, czasami w bardzo trudnych warunkach i kochają tę swoją posługę. Wesprzyjmy ich duchowo swoją modlitwą, bo w niej jest siła i moc – powiedziała Eleni.

Robert Friedrich przyznał, że taka forma wsparcia jest niezbędna. – Najlepszy sposób, jak mówi Ewangelia, na pomoc drugiemu człowiekowi, a szczególnie misjonarzowi, to post, modlitwa i jałmużna. Misjonarze potrzebują naszego wsparcia – opisał. Do włączenia się w akcję zachęcają także aktorzy, Dariusz Kowalski i Lech Dyblik.

Dołączenie do inicjatywy miesięcznika „Misyjne Drogi” oraz portalu misyjne.pl nic nie kosztuje. Wystarczy wejść na stronę misjonarznapost.pl, wypełnić krótki formularz, wpisując podstawowe dane, by po chwili otrzymać e-mail z nazwiskiem misjonarza, za którego podejmuje się modlitwę.

– Poza modlitwą można podjąć także inne postanowienia. Ktoś może ograniczyć czas spędzany w internecie, ktoś inny słodycze. Tak naprawdę liczy się intencja. Cieszymy się, że z roku na rok coraz więcej osób wspiera misjonarzy. Zachęćmy tych, którzy jeszcze o akcji nie słyszeli – podkreśliła Zofia Kędziora, koordynatorka akcji

 

Wakacyjne Spotkanie Misjonarek i Misjonarzy

  W dniach 13-16 czerwca br. Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie gościło misjonarki i misjonarzy, którzy spędzają urlop w Polsce. Udział w tym spotkaniu wzięło 120 osób. W tym roku, który jest rokiem jubileuszu 100. lecia odzyskania Niepodległości Polski, misjonarze spotkali się z premier Beatą Szydło, minister ds. pomocy humanitarnej Beatą Kempą oraz pracownikami departamentu pomocy humanitarnej.

Patrzymy na was z podziwem

Program zjazdu był bardzo bogaty. 14 czerwca spotkał się z misjonarzami podczas porannej Mszy św. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W homilii ks. kardynał dziękował misjonarzom za ich poświęcenie. Mówił: „Wyście dobrze chodząc po równym w duszpasterstwie polskim, w naszych parafiach, ułożonych, postanowili – dobrze chodząc po równym – iść w górę, jeszcze większą górę. I dlatego patrzymy na Was – księża na Was patrzą, świeccy na Was patrzą, – z podziwem. Nie z zazdrością. Z podziwem. Dlatego, że trzeba – że tak powiem – wiele trudu i wiele wysiłku włożyć w to, żeby tutaj chodząc mocno, stąpając mocno po tej ziemi, zapragnąć jeszcze czegoś więcej w Afryce, czy na innych kontynentach, rozumiejąc co to znaczy prawdziwa misyjność Kościoła”.

Kard. Kazimierz Nycz zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo zawężenia rozumienia misyjności Kościoła. Polega ono na tym, że Kościół lokalny skupia się wyłącznie na ewangelizacji na swym terenie, nie angażując się w misje ad gentes. Przypomniał, że trzeba wychodzić na peryferie – te bliższe i dalsze, wszędzie szukając człowieka i niosąc mu Chrystusa.

Po Mszy św. misjonarze, podczas spotkania z ks. dr Pawłem Rytelem-Adrianikiem, rzecznikiem prasowym KEP oraz Tomaszem Królakiem redaktorem KAI, mieli okazję zapoznać się z sytuacją Kościoła w Polsce, usłyszeć o najważniejszych wydarzeniach, problemach i wyzwaniach, jakie stoją przed naszymi wspólnotami. Jeszcze przed południem funkcjonariusze GROM-u przeprowadzili warsztaty dotyczące zachowania się podczas ataków terrorystycznych, napadów na placówki misyjne, ewakuacji oraz innych zagrożeń życia.

Formy pomocy Kościoła w Polsce dla ofiar konfliktów zbrojnych i uchodźców ukazał ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Konferencje ascetyczne podczas trzech dni Wakacyjnego Spotkania Misjonarzy wygłosił o. dr Marek Kowalik SVD. Kaznodzieja przybliżał wszystkim sylwetkę Sługi Bożego o. Mariana Żelazka, werbisty; misjonarza, który swe życie oddał posłudze trędowatym w Indiach.

Misjonarze zapoznali się również z pracą Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Jej przewodniczący, bp Jerzy Mazur mówił o inicjatywach ostatniego roku oraz o przygotowaniach do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego 2019 r. Dyrektorzy MIVA Polska, Dzieła Pomocy „Ad Gentes” oraz Centrum Formacji Misyjnej opowiedzieli misjonarzom o możliwościach uzyskania pomocy i współpracy z tymi agendami.

Jubileuszowa radość

Drugi dzień Wakacyjnego Spotkania Misjonarzy rozpoczął się od Mszy św. dziękczynnej za jubileusze misyjne. Jest już tradycją, bp Jerzy Mazur przewodniczył Eucharystii w intencji misjonarek i misjonarzy obchodzących swe jubileusze posługiwania na misjach. W tym roku dziękowało Bogu za lata posługi misyjnej 21 osób. Między innymi swój złoty jubileusz kapłaństwa obchodził o. Klemens Deja; 30 lat pobytu na misjach świętował o. Roman Janowski, s. Klara Majcher dziękowała Bogu za 30 lat życia konsekrowanego, a ks. Józef Grzywacz za 30 lat pracy misyjnej. Zgromadzeni dziękowali Bogu za 50 lat działalności księży fideidonistów w Zambii. Modlono się również za ciężko chorego ks. Stanisława Stanisławka, który w tym roku obchodzi 50 lat kapłaństwa.

Bp Jerzy Mazur apelował do słuchaczy, by pielęgnowali powołanie do świętości: „Bądźmy świętymi i nie zasłaniajmy sobą Boga innym. A więc, bądźmy kochającymi wszystkich ludzi, niosącymi im Dobrą Nowinę o zbawieniu, ukazującymi im Chrystusa, a przez to sami będziemy się uświęcać i prowadzić innych do świętości”.

Misjonarze otrzymali 100 ornatów i 1000 różańców, przekazanych przez bp. Jana Piotrowskiego, biskupa kieleckiego. Są one darem na misje młodzieży przyjmującej sakrament bierzmowania. To wieloletnia, cenna i bardzo pomocna inicjatywa, pozwalająca ubogacić liturgię w ubogich kościołach i kaplicach misyjnych.

 Piątkowy dzień zdominowała wizyta w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misjonarze spotkali się z Beatą Szydło, Markiem Suskim, Beatą Kempą oraz dyrektorami poszczególnych departamentów MSZ. Spotkanie miało charakter roboczy i pozwoliło misjonarzom podzielić się swymi doświadczeniami oraz skierować postulaty do władz państwowych.

„Poprzez swoją pracę, wasze zaangażowanie, poprzez to, że wy będąc misjonarzami jesteście obywatelami Polski pokazujecie, że ta Polska ma właśnie takie oblicze, wasze oblicze. Tam na tych terenach bardzo często pewnie dla tych ludzi, to zetknięcie się z Polską jest po raz pierwszy, i bardzo często jedyny właśnie poprzez wasze osoby. Za to należą się wam bardzo serdeczne podziękowania, że poza swoją pracą, misją, którą czynicie tym dobrem, które niesiecie jesteście państwo również tymi ambasadorami naszej Ojczyzny” – mówiła premier Beata Szydło.

Bp Jerzy Mazur dziękował polskiemu rządowi za okazywane wsparcie misjonarzom. Zaznaczył, że „zaangażowanie misjonarzy i misjonarek to nie tylko praca ewangelizacyjna, typowo misyjna, ale także charytatywna, edukacyjna i społeczna”. „Stacja misyjna to zawsze triada: kościół, szkoła i ośrodek zdrowia” – przypomniał bp Mazur.

Minister Beata Kempa poinformowała, że rząd systematycznie zwiększa środki na pomoc humanitarną. Wartość tej pomocy w 2017 r. wyniosła 177 milionów złotych. Rząd przeznaczył na pomoc humanitarną
i rozwojową ponad 70 mln zł.

Wpatrzeni w oblicze Matki

Ostatnie wydarzenie Wakacyjnego Spotkania Misjonarzy miało charakter maryjny. Misjonarze wzięli udział w uroczystej Mszy św. na zakończenie peregrynacji Ikony Jasnogórskiej na Placu Szembeka. Ikona Maryi gościła także w Centrum Formacji Misyjnej w grudniu ubiegłego roku. Teraz misjonarze przybyli, by zawierzyć Matce Jezusa swą pracę na misjach. W homilii bp Jerzy Mazur powiedział: „W obliczu sekularyzacji i słabnącej powszechnie wiary, misją Kościoła jest głoszenie Chrystusa, ukazywanie światu, że Bóg jest najważniejszy. Bo świat bez Boga jest zarazem światem bez nadziei, jest światem bez przyszłości. To jest droga, sposób, aby obronić nasze rodziny, naszą Ojczyznę, Europę i świat. Chrystus jest źródłem naszej nadziei.

Maryja daje nam przykład, jak prowadzić innych do Chrystusa, jak nieść Go innym. Z chrztu świętego jesteśmy uczniami misjonarzami. Niech Duch Święty leczy to, co osłabia nasze misyjne zaangażowanie”.

Wakacyjne Spotkanie Misjonarzy miało bardzo rodzinny i radosny charakter. Było okazją do wspólnej modlitwy, rozmów, wymiany doświadczeń i spotkania się starych znajomych, nieraz po wielu latach.

 

Światowy dzień misyjny 2018

„Pełni ducha i posłani” – to hasło obchodzonego w  niedzielę, 21 października, Światowego Dnia Misyjnego. Na to święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych specjalne orędzie wystosował papież Franciszek. Modlitwom towarzyszyła ogólnopolska zbiórka funduszy na cele misyjne.

Ojciec Święty tegoroczne orędzie skierował przede wszystkim do ludzi młodych, aby nieśli Ewangelię całemu światu, zachęcając: „Nigdy nie myśl, że nie masz nic do dania lub że nikomu nie jesteś potrzebny. Wielu ludzi ciebie potrzebuje, pomyśl o tym. Niech każdy pomyśli w swym sercu: «wielu ludzi mnie potrzebuje»”.

Zgodnie z wolą Franciszka, tegoroczny dzień misyjny inauguruje duchowe przygotowania do zaplanowanego przez papieża na przyszły rok nadzwyczajnego miesiąca misyjnego. – Zależny nam na tym, by w tym czasie każda diecezja, każda wspólnota i każdy ochrzczony misyjnie się przebudzili i zaangażowali w wielkie misyjne święto ewangelizacji i entuzjazmu z dzielenia się Zmartwychwstałym – podkreślił podczas konferencji prasowej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.

Niedziela misyjna jest okazją do zbiórki funduszy na cele misyjne. W zeszłym roku Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce zebrały i przekazały Stolicy Apostolskiej kwotę 4 497 525,90 zł. Pieniądze te przekazane zostały na budowę kościołów, kaplic, domów parafialnych, a także formację katechistów, kapłanów i rozwój ewangelizacji medialnej.

Dzięki hojności darczyńców Papieskim Dziełom Misyjnym udało się w minionym roku zrealizować 47 projektów misyjnych w Indiach, Kazachstanie, Kirgistanie, Madagaskarze, Rwandzie, Tadżykistanie, Tanzanii oraz w Zimbabwe.

Jak podkreślił sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła ks. dr Maciej Będziński, Kościół na misjach nie tylko głosi Ewangelię, ale także stawia na rozwój człowieka i danej społeczności: buduje szkoły i szpitale, pomaga w obliczu klęsk żywiołowych, wspiera ochronę życia, działa na rzecz powołań. Dlatego Papieskie Dzieła Misyjne z pozyskanych środków utrzymują także trzy seminaria misyjne w Madagaskarze, Peru i Mozambiku, wspierają także struktury administracyjne w 17 krajach misyjnych, które zamieszkuje blisko 2,5 mln katolików.

Dzieła Misyjne powstały na początku XIX w. W latach dwudziestych XX w. zostały podniesione do rangi „papieskich” i zajmują dziś centralne miejsce we współpracy misyjnej. Ich celem jest budzenie świadomości misyjnej.

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku obchodzony jest w przedostatnią niedzielę października we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień. W tym roku Światowy Dzień Misyjny obchodzimy po raz 92.

Specyfikę Światowego Dnia Misyjnego stanowi fakt, że wszystkie wspólnoty katolickie na świecie – niezależnie od swojego bogactwa lub ubóstwa personalnego, duchowego czy materialnego – solidarnie uczestniczą w tym wydarzeniu.

 

Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis”

25 października br. w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II (Galeria Porczyńskich) w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali osobom i instytucjom najbardziej zasłużonym dla misji.

Wzięli w niej liczny udział przedstawiciele środowisk misyjnych w Polsce: członkowie i konsultorzy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, członkowie kapituły Medalu „Benemerenti”, nagrodzeni i nominowani do Medalu, misjonarze i misjonarki, dyrektorzy diecezjalni Papieskich Dzieł Misyjnych i delegaci biskupa ds. misji, referentki i referencji misyjni w zgromadzeniach zakonnych, osoby zaangażowane w animację i formacją misyjną w diecezjach i parafiach.

Kapituła Medalu pod przewodnictwem ks. bp Jana Piotrowskiego postanowiła nagrodzić Medalem 3 misjonarzy, którzy oddali całe swe życie misjom. Są nimi:

 1. Abp Wilhelm Józef Kurtz, werbista. Pracuje on w Papui Nowej Gwinei od 1967 roku. Przez 13 lat posługiwał w prowincji Simbu, w misji Mai, gdzie był pierwszym polskim misjonarzem i organizatorem od podstaw życia religijnego. Wybudował na tym terenie 3 kościoły, mały szpital i 3 szkoły podstawowe. W 1981 r. przeszedł do misji Koge i otrzymał nominację na wikariusza generalnego nowoutworzonej diecezji Kundiawa. Tutaj podjął się organizacji struktur diecezjalnych od podstaw. Po 18 latach pracy jako ordynariusz, w 2000 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą archidiecezji Madang. Tutaj utworzył 80 szkół dla dzieci i młodzieży oraz szkoły katechetyczne i szpitale. W 2010 r. ksiądz arcybiskup zrezygnował ze względu na wiek, ale nadal pełni funkcje duszpasterskie.
 2. Pani Dominika Szkatuła. Od 36 lat pracuje na misjach wśród Indian w  Peru. Przez wiele lat służyła trędowatym, a od 2015 r, jest koordynatorką generalną duszpasterstwa w Wikariacie Apostolskim San Jose de Amazonas. Jest także koordynatorem generalnym duszpasterstwa Indian. Zajmuje się katechizacją dzieci, duszpasterstwem młodzieży, formacją animatorów wspólnot chrześcijańskich. Współpracuje z organizacjami indiańskimi i metyskimi w obronie ich ziemi, lasów i rzek. Jest członkiem Sieci Kościelnej dla Amazonii Kontynentalnej. Obecnie przygotowuje dokumenty dla Specjalnego Synodu Biskupów na temat Amazonii.
 3. Ks. Stanisław Stanisławek, misjonarz fideidonista z archidiecezji lubelskiej. Przepracował on w Zambii 11 lat. W 1987 r. przeniósł się do Kamerunu, gdzie przez 30 lat dał się poznać jako gorliwy misjonarz, organizator ośrodków duszpasterskich, budowniczy kościołów, kaplic, szkół i przedszkoli katolickich oraz ośrodków zdrowia.

W 2018 roku Kapituła Medalu spośród 112 zgłoszonych kandydatów do Medalu wybrała 12. Są wśród nich misjonarki i misjonarze aktualnie pracujący na misjach, księża diecezjalni, siostry zakonne oraz świeccy, angażujący się w animację i formację misyjną, wspierający misje duchowo i materialnie.

Nagrodzeni w kategorii: „za zasługi w dziele misyjnym”

 1. Ks. Janury Liberski, fideidonista z archidiecezji katowickiej, który oddał 40 lat swego pracowitego życia misjom w Zambii i Zimbabwe oraz 4 lata poświęcił posłudze misyjnej w Kazachstanie.
 2. Prof. Wacław Leszek Nahorski. Od 2003 r. jest kierownikiem Kliniki Chorób Tropikalnych
  i Pasożytniczych należącej do Akademickiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Od wielu lat, dzięki jego zaangażowaniu i życzliwości leczą się w niej misjonarze i misjonarki, przyjeżdżający na urlopy do kraju. Prof. Wacław Nahorski współpracuje z Ośrodkiem Sao Lucas w Kifangondo (Angola), pełniąc nad placówką nadzór merytoryczny.
 3. S. Jolanta Karolina Bajak ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny – Starowiejskich. W czasie II wojny światowej wywieziona z rodziną na Sybir, dotarła z repatriantami na Bliski Wschód i ostatecznie do Tengeru, dzisiejsza Tanzania. Pracowała od 1945 r. w Zambii, zajmując się sierotami na placówce w Kasisi. Po krótkim pobycie w Republice Południowoafrykańskiej podjęła posługę w Kasisi, Chingombe i Matero, gdzie zajmowała się pracą w sierocińcu, duszpasterstwem, opieką nad kościołem i nad chorymi. Była administratorką szpitala w Katondwe. Pracowała jako sekretarz arcybiskupa Lusaki. W latach 1980-1987 zajmowała się duszpasterstwem dzieci i młodzieży w Kabwe. Od 1996 r. pracuje na placówce w Kasisi opiekując się chorymi oraz dziećmi w sierocińcu, zajmuje się również sprawami kancelaryjnymi w parafii. Jest aktywna na misjach do dziś.

Nagrodzeni w kategorii: „pomoc modlitewna i duchowa”

 1. Ks. prał. Stanisław Wojdak, były misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej oraz ojciec duchowny seminarium tarnowskiego. Obecnie wicedyrektor Wydziału Misyjnego Kurii i ojciec duchowny fideidonistów tarnowskich. Założyciel i opiekun Ogniska misyjnego w Wyższym Seminarium Duchownym, inicjator kleryckich staży misyjnych, które trwają od 11 lat. Ksiądz Stanisław założył w 2009 r. Legion Misyjny, zrzeszający duchownych, osoby konsekrowane, kleryków i świeckich. Członkowie modlą się w intencji dzieła ewangelizacji świata i spotykają się z misjonarzami.
 2. Pani Ewa Zachwieja. Od 25 lat pracuje w szkole, gdzie prowadzi ognisko misyjne. Wydaje gazetkę, reżyseruje przedstawienia misyjne i prowadzi także grupę misyjną w parafii. Pomaga swej siostrze w Angoli organizując akcje misyjne. Udziela się w gnieźnieńskim referacie misyjnym przy organizowaniu konkursów, szkół animatora misyjnego i majówek dla dzieci. Prowadzi wykłady z animacji misyjnej w różnych diecezjach. Współpracuje z dyrekcją krajową Papieskich Dzieł Misyjnych.
 3. Pani Jolanta Alibożek, od 30 lat prowadząca grupę Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w Bieczu. Organizuje modlitwy, czuwania oraz pierwsze piątki miesiąca w intencji misji.

Nagrodzeni w kategorii: „pomoc materialna i finansowa misjom”

 1. Ks. Jan Szczepaniak, proboszcz parafii Chałupki Dębniańskie. W jego osobie Kapituła pragnęła wyrazić również wdzięczność Stowarzyszeniu Misyjno-Charytatywnemu „Missio Misericordiae”, powstałemu w parafii w styczniu 2004 r. z inicjatywy o. Zdzisława Grada SVD. Stowarzyszenie wspiera działalność misjonarzy wywodzących się z terenu gminy. Najważniejszym projektem jest „Misyjna Adopcja Serca”, dzięki której kilkaset dzieci z Madagaskaru i Papui Nowej Gwinei uczęszcza do szkoły. Ksiądz Jan organizuje kongresy misyjne oraz spotkania formacyjne, w każdą trzecią niedzielę miesiąca.
 2. S. Anna Lisiecka z prowincji łódzkiej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP, która od 1950 r. pracowała jako katechetka, zachęcając młodzież do wspierania misji. Od 2003 r. zbiera znaczki pocztowe na misje. Jest inicjatorką akcji „Góra Grosza” w swoim Zgromadzeniu. Mimo zaawansowanego wieku ofiarnie modli się i pomaga misjom.
 3. Pan Władysław Grochowski, prezes Grupy „Arche” z Siedlec, który pomaga finansowo i materialnie misjonarzom. W 2017 r. sfinansował budowę szkoły i zaplecza edukacyjnego w Busso w Czadzie.

Nagrodzeni w kategorii: „informacja medialna”

 1. Dwumiesięcznik „Misyjne Drogi”. Pierwszym redaktorem i pomysłodawcą czasopisma był o. Alfons Kupka OMI. Dwumiesięcznik od 35 lat informuje o sytuacji misjonarzy w świecie, ze szczególnym uwzględnieniem oblatów. Prowadzi formację misyjną, przekazuje parafiom materiały do animacji misyjnej. „Misyjne Drogi” stale się rozwijają. Od 5 lat pismo animuje akcję „Misjonarz na Post”. Od 2000 r. prowadzi stronę internetową, a od 2016 roku portal: misyjne.pl.
 2. Wydawnictwo „Missio-Polonia”,obchodzące 25 - lecie swej działalności. Prowadzi nie tylko działalność wydawniczą i przygotowuje publikacje misyjne, ale także bierze udział w animacji misyjnej, kongresach, bezpośrednio pomaga misjonarzom, organizuje Szkołę Animatora Misyjnego.
 3. Tygodnik Katolicki „Gość Niedzielny”. Od wielu lat pismo informuje czytelników o najważniejszych wydarzeniach misyjnych, prezentuje pracę misjonarek i misjonarzy oraz uczestniczy w promowaniu działań na rzecz misji. Tak w wydaniu ogólnopolskim, jak i w dodatkach diecezjalnych, często pojawia się problematyka misyjna.

 

Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” został ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji i wręczony po raz pierwszy w ubiegłym roku. Jest przyznawany w 4 kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna”. Kategorie zasług zostały uwidocznione na awersie Medalu. Na jego rewersie znalazły się słowa zachęty: „Podziel się Chrystusem”.

 

CENTRUM FORMACJI MISYJNEJ

Wręczenie krzyży misyjnych. Misjonarki i misjonarze z Centrum Formacji Misyjnej oraz zgromadzeń zakonnych otrzymali podczas uroczystej sumy, 29 kwietnia 2018 r., w Gnieźnie krzyże misyjne. W uroczystości wziął udział bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, biskupi diecezjalni i przełożeni zgromadzeń zakonnych, które wysyłają w tym roku misjonarzy na placówki misyjne,  o. dr Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Misyjnej, ks. Jan Fecko, dyrektor Centrum oraz rodziny i znajomi misjonarzy.

Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przez św. Jana Pawła II w Gnieźnie w roku 1979, Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio pobłogosławił krzyże misyjne i przekazał je 25 misjonarzom: kapłanom diecezjalnym, zakonnym osobom życia konsekrowanego oraz wiernym świeckim, aby z radością i poświęceniem zanieśli je do krajów, do których zostają posłani, podtrzymując misję i posłannictwo św. Wojciecha.

Zwracając się do misjonarzy powiedział: - Drodzy w Chrystusie, cieszę się, że i w tym roku mam zaszczyt wręczenia krzyży misyjnych. Ten znak, to przede wszystkim znak zwycięstwa życia nad śmiercią. Znak zmartwychwstawania. Idźcie z tą nadzieją do ludzi, których napotkanie na swoich drogach. Polecamy wasze misje wstawiennictwu Matki Bożej i świętego Wojciecha, patrona Gniezna i Polski. Niech wam Bóg błogosławi!

Arcybiskup odmówił następującą modlitwę: „Boże Twój Jednorodzony Syn umarł na drzewie krzyża dla naszego zbawienia, prosimy Cię, pobłogosław te znak Jego męki i zmartwychwstania. Niech misjonarze, słudzy Ewangelii, z pobożnością zaniosą go do wszystkich ludów ziemi. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen”.

Zakończenie roku formacyjnego. 29 maja został zamknięty rok formacji 2017/2018 w CFM. W kaplicy Centrum pw. Św. Cyryla i Metodego, celebrowana była dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Jerzego Mazura. W trakcie Eucharystii przewodniczący KEP ds. Misji podkreślił, że podstawą skuteczności apostolskiej jest trwanie w komunii z Bogiem. – Jesteśmy zaproszeni do świętości, bo Bóg jest święty. Także świat potrzebuje świętych kapłanów, osób konsekrowanych, potrzebuje świętych misjonarzy bo potrzebuje samego Chrystusa. Formację ukończyło 19 osób: 11 kapłanów diecezjalnych z 6 diecezji: białostocka – 1, ełcka – 1, opolska – 1, przemyska – 1, siedlecka – 1, tarnowska – 6; 4 siostry zakonne z 3 zgromadzeń: Siostry Dominikanki – 1, Służebniczki Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej – 1, Siostry Wspomożycielki Dusz Czyśćcowych - 2 oraz 3 osoby świeckie: diecezja gliwicka – 1, radomska – 1, zielonogórsko-gorzowska - 1.

Rozpoczęcie roku formacji 2018/2019. W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku formacyjnego. Przez najbliższe dziewięć miesięcy jedenaście osób poprzez ćwiczenia duchowe, studia z zakresu misjologii, a zwłaszcza naukę języka obcego będzie przygotowywało się do wyjazdu na misje. Eucharystii na rozpoczęcie nowego roku formacyjnego przewodniczył bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji. W czasie Mszy św. Bp Mazur podkreślił, że warunkiem skuteczności apostolstwa jest otwartość na Ducha Świętego, ponieważ to On jest głównym sprawcą ewangelizacji. - Nasza działalność misyjna, czy wszelka posługa, przyniesie obfite owoce, kiedy uznamy swoją własną słabość i moc Bożej łaski. My jesteśmy jedynie pomocnikami Boga. Mamy siać i podlewać, a to On daje wzrost – powiedział.

Formację rozpoczęło 1 września 2017 r. 11 osób. Jest wśród nich 4 kapłanów diecezjalnych: kielecka – 1, przemyska – 1, tarnowska - 2; 1 kapłan zakonny ze Zgromadzenia Franciszkanów, 1 brat zakonny ze Zgromadzenia Franciszkanów Konwentualnych, 4 siostry zakonne ze zgromadzeń: Siostry Opatrzności - 1, Siostry Meki pana Naszego Jezusa – 1, Służebnice Jezusa w Eucharystii – 2, i 1 osoba świecka z diecezji opolskiej. 

W zakresie wyboru kontynentów: 3 osoby do Afryki: Kamerun - 2, (kraj jeszcze nie określony) - 1; 7 do Ameryki Łacińskiej: Boliwia -2, Jamajka – 1, Kuba – 2; Peru – 1, (kraj jeszcze nie określony) – 1,1 osoba do Azji: Kazachstan.

 

INSTYTUT MISYJNEGO LAIKATU

Odpowiadając na postulaty członków i konsultorów Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, Krajowej Rady Misyjnej, delegatów biskupa ds. misji, referentek i referentów misyjnych zgromadzeń zakonnych w Polsce oraz biorąc pod uwagę potrzeby środowisk misyjnych, w szczególności osób świeckich zaangażowanych w misyjne dzieło Kościoła w Polsce, z dniem 7 czerwca 2018 r. wznowiono działalność Instytutu Misyjnego Laikatu z siedzibą w Warszawie, ul. Byszewska 1.

Nawiązuje on do dorobku Instytutu utworzonego w 1987 r. przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji. Patronką Instytutu Misyjnego Laikatu jest dr Wanda Błeńska, wieloletnia i bardzo zasłużona misjonarka świecka.

Dyrektorem Instytutu Misyjnego Laikatu został ks. kan. Jana Fecko, dyrektor Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

Formacja w Instytucie będzie dwuetapowa. W pierwszym roku „propedeutycznym”, świeccy kandydaci do posłania misyjnego ad gentes winni wziąć udział w formacji religijnej, duchowej, intelektualnej i moralnej, która będzie odbywała się podczas 5-7 zjazdów formacyjnych w Centrum Formacji Misyjnej w systemie weekendowym (piątek wieczór –niedziela po południu). Celem spotkań formacyjnych w pierwszym roku przygotowań do posłania misyjnego będzie ze strony kandydatów rozeznanie powołania, oraz możliwości jego realizacji.

Dyrektor IML będzie potwierdzał przydatność kandydatów do pracy na misjach. Temu celowi będą służyć także badania psychologiczne kandydatów, przeprowadzane podczas trwania roku propedeutycznego w IML.

Wspólna modlitwa i refleksja mają służyć pogłębieniu życia religijnego kandydatów, umocnieniu więzi z Chrystusem i Kościołem, odczytaniu osobistych charyzmatów oraz rozwijaniu umiejętności budowania wspólnoty.

Świeccy kandydaci do posługi misyjnej podczas spotkań formacyjnych powinni mieć możliwość zapoznania się z doświadczeniem pracy na misjach misjonarzy świeckich i duchownych, by pogłębić swą znajomość realiów misyjnego posługiwania.

Rok propedeutyczny będzie czasem wzmożonego zaangażowania kandydatów w animację i formację misyjną prowadzoną w diecezjach, zgromadzeniach zakonnych, stowarzyszeniach i ruchach kościelnych lub parafiach. Jest to czas służby na rzecz misyjnego dzieła Kościoła w Polsce przy współpracy z delegatem biskupa ds. misji lub innymi osobami odpowiedzialnymi za animację i formację misyjną w diecezjach, zgromadzeniach zakonnych, wspólnotach, ruchach i stowarzyszeniach kościelnych.

W czasie roku propedeutycznego kandydat do posługi misyjnej winien wraz z delegatem biskupa ds. misji lub referentem misyjnym w zgromadzeniu zakonnym, podjąć decyzję na jaką placówkę misyjną wyjedzie, nawiązać kontakt z biskupem miejsca przyszłej posługi, poznać jej wymagania i warunki oraz otrzymywać pisemną zgodę biskupa miejsca przyjmującą kandydata do posługi misyjnej w jego diecezji.

Po zakończeniu formacji w roku propedeutycznym i uzyskaniu pozytywnej opinii dyrektora IML oraz delegata biskupa ds. misji lub referenta misyjnego w zgromadzeniach zakonnych, może rozpocząć przygotowania do posługi misyjnej w CFM.

Bezpośrednie przygotowanie do wyjazdu na placówkę misyjną odbywa się ramach 9-cio miesięcznego pobytu w CFM. Obejmuje ono formację religijną, duchową, wspólnotową, naukę języka obcego, misjologiczną, pastoralną, kulturową oraz wykłady z medycyny tropikalnej. Służy budowaniu wspólnoty i współpracy ze wszystkimi uczestnikami formacji CFM.

 

DZIEŁO POMOCY „AD GENTES”

"Uczniowie-misjonarze mocą Ducha Świętego” pod takim hasłem odbyła się II Niedziela Wielkiego Postu nazywana Niedzielą Ad Gentes (21.02.2018 r.). Została przeprowadzona szeroko rozwinięta akcja reklamowa w telewizji publicznej, Polskim Radiu i katolickich rozgłośniach radiowych. W akcję włączyły się czasopisma katolickie takie jak: „Gość Niedzielny”, „Niedziela”, „Idziemy”, „Przewodnik Katolicki”, „Nasz Dziennik”, „Różaniec”, „List do chorych”, „Tak Rodzinie”, „List do Pani”. Pojawiła się również informacja o akcji esemesowej Pomóż polskim misjonarzom  w TVP. Z ofiar zebranych do puszek na konto Dzieła wpłynęło 1 965 390,86 zł. Z ofiar zebranych w ub. r. Dzieło Pomocy „Ad Gentes” sfinansowało już 168 projektów dotyczących zakupu lekarstw oraz żywności i odzieży dla najuboższych podopiecznych misji, remonty kościołów i kaplic, wsparcie  finansowe placówek opiekuńczo-wychowawczych dla sierot i dzieci ulicy, zakup materiałów szkoleniowych dla katechistów, zakup podręczników szkolnych i katechizmów dla dzieci i młodzieży. Kilka projektów dotyczyło organizacji wypoczynku letniego połączonego z rekolekcjami dla dzieci i młodzieży oraz szkoleń dla liderów grup parafialnych i katechistów. Na realizację tych projektów przeznaczono 780 000 .

Podobnie jak w latach ubiegłych Dzieło Pomocy „Ad Gentes” przyznało roczne dotacje księżom diecezjalnym i misjonarzom świeckim w wysokości 3 500 zł na sumę 1 078 000,00 zł.

W ramach akcji Pomóż polskim misjonarzom (SMS o treści „Misje” na numer 72032) Dzieło Pomocy „Ad Gentes” zebrało 80 594,12 zł. W tym roku realizujemy następujące projekty: Ekwador, Santo Domingo „LABORATORIO Canda”;  Boliwia, Cochabamba „Dożywianie dzieci"; Boliwia, Oruro „Świetlica dla dzieci, jako część centrum dla dzieci i młodzieży; Rwanda, Gikondo „Remont dachu na Ośrodku zdrowia, zakup baterii słonecznej do sali porodowej. Zakup żywności dla sierot chorych na HIV i AIDS.

W 2018 r. Dzieło Pomocy „Ad Gentes” otrzymało w ramach polskiej pomocy rozwojowej 2018 środki finansowe na realizację projektu: „Poprawa dostępu do edukacji przedszkolnej dzieci w regionie Dar es Salaam poprzez budowę i wyposażenie przedszkola w Centrum Edukacyjnym św. Maksymiliana Kolbego w Segerea (Dar es Salaam, Tanzania)”na kwotę 899 378  zł. Dzieło Pomocy „Ad Gentes” wspiera budowę szkoły podstawowej i przedszkola w Gitega-Songo, w Burundii, którą zainicjowały siostry karmelitanki Dzieciątka Jezus.

Dzieło Pomocy „Ad Gentes” w 2018 r. sfinansowało 3 projekty budowy studni: „Budowa studni głębinowej  i kanalizacji dla szkoły, centrum zdrowia, misji Werbistów i misji Sióstr Consoladoras w Angolii”;  „Wykopanie studni głębinowej na terenie misji w Subukia” w Kenii; „Budowa studni, zakup cystern i podłączenie instalacji budynków kościelnych i internatu” w Boliwii .

30 maja 2018 r. w Niepokalanowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom ogólnopolskiego Konkursu „Mój szkolny kolega z misji”, który organizuje Dzieło Pomocy „Ad Gentes”. Patronat honorowy nad Konkursem objęli: abp Wojciech Polak, Prymas Polski, bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej. Temat tegorocznego konkursu brzmiał: „Gdzie misjonarze – tam nadzieja”. Nagrody w kategoriach: literackiej, plastycznej, muzycznej i literackiej odebrało ponad 150 dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. W ramach kategorii charytatywnej zebrano 35 000 zł, które przekazano misjonarce świeckiej Małgorzacie Kiedrowskiej na remont i wyposażenie szkoły podstawowej w miejscowości Mann (Republika Środkowoafrykańska).

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2018/19 ruszyła XVIII edycja ogólnopolskiego konkursu misyjnego „Mój szkolny kolega z misji” pod hasłem: „Z Janem Pawłem II na misyjnych drogach”.
W bieżącym roku Dzieło Pomocy „Ad Gentes” zaproponowało pięć kategorii konkursowych: literacką, plastyczną, charytatywną, scenariusz lekcji oraz muzyczną. Dochód z kategorii charytatywnej, tzn. z podjętych przez uczestników działań, zostanie przeznaczony na realizację projektu wyposażenia przedszkola prowadzonego przez siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi, w Egipcie.

 

MIVA POLSKA

I. Główne wydarzenia roku 2018

 •  MOTO - kolędnicy MIVA 2017

Zmotoryzowani kolędnicy MIVA, podobnie jak w poprzednim roku, wyruszyli w trasę po stolicy przed Świętami Bożego Narodzenia. Zespół kolędniczy stanowili misjonarze z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie przygotowujący się do pracy misyjnej MIVA - Maluch dowiózł kolędników m.in. do salonu samochodowego Toyota Marki, Akademii Jazdy Opel i Automobilklubu Polskiego, a także do Amakuru – sklepu Pallotyńskiej Fundacji Salvatti. Było także kolędowanie w domu Jacka Czachora - rajdowca z Orlen Team, który jest Przyjacielem i Ambasadorem MIVA Polska. Śpiew kolęd przy akompaniamencie afrykańskich bębenków i grzechotek, życzenia Bożonarodzeniowe, łamanie się opłatkiem oraz obdarowywanie się upominkami wnosiły świąteczną atmosferę, szczególnie do miejsc pracy.

 • W trosce o bezpieczeństwo drogowe Pasterzy- Kurs Bezpieczeństwa i Doskonalenia Techniki Jazdy dla kierowców biskupów - 14.03.2018

Po raz czternasty MIVA Polska razem z Krajowym Duszpasterstwem Kierowców i Akademią Jazdy Opel zorganizowała Kurs Bezpieczeństwa i Doskonalenia Techniki Jazdy dla Kierowców Biskupów. Wydarzenie miało miejsce na warszawskim Bemowie na Autodromie Automobilklubu Polskiego dnia 13 marca 2018 roku w dniu obrad sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Polski. W kursie udział wzięło 30 kierowców najwyższych dostojników Kościoła w Polsce.

W czasie kursu kierowcy biskupów odbyli zajęcia teoretyczne, które dotyczyły niektórych aspektów kształtowania postaw antywiktymogennych podczas przewozu VIP-ów. Zajęcia te prowadził Pan Mariusz Stuszewski Prezes Akademii Jazdy Opel i zarazem ekspert od spraw bezpieczeństwa drogowego. Zwrócił on uwagę na konieczność procedur bezpieczeństwa podróży z udziałem VIP-ów oraz przedstawił zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym o dużym nasileniu. Podczas części praktycznej kursanci wraz z wyspecjalizowanymi instruktorami wykonywali określone ćwiczenia za kierownicą na autodromie; mieli również okazję przejść szkolenia na symulatorach bezpieczeństwa, które mają na celu podniesienie świadomości na temat zagrożeń drogowych.

 • Obchody 12. Ogólnopolskiej Niedzieli Modlitw za Kierowców w katedrze radomskiej

Radomska katedra p.w. Opieki Najświętszej Maryi Panny była miejscem głównych obchodów 12. Ogólnopolskiej Niedzieli Modlitw za Kierowców, które odbyły się 29 kwietnia br. Obchody zorganizowała MIVA Polska z Krajowym Duszpasterstwem Kierowców oraz Proboszcz Parafii katedralnej ks. prał. Krzysztof Ćwiek. W ramach Niedzieli odbywała się również akcja uCZYNek WIARY - rowery dla katechistów w Afryce.

Głównej Mszy św. za kierowców przewodniczył Kanclerz Kurii radomskiej i zarazem Wikariusz Generalny ks. prał. Edward Poniewierski. Homilię wygłosił ks. Jerzy Kraśnicki dyr. MIVA Polska, w której m.in. zachęcał kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego, aby byli prawdziwymi chrześcijanami także za kierownicą i zachowywali się odpowiedzialnie i rozsądnie, unikając lekkomyślności i lekceważenia przepisów drogowych.

W uroczystości uczestniczyli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Mazowieckiej Policji, którzy apelowali o zachowanie bezpieczeństwa na drogach.

Po Mszy św. z udziałem dzieci poświęcony został nowy motocykl rajdowy młodego mistrza w motocrossie z Radomia, Wojciecha Kucharczyka oraz rowery dzieci i dorosłych. Dzieci otrzymały od MIVA Polska pakiety odblaskowe na rower i pieszego. Dzięki życzliwości Akademii Jazdy Opel przed katedrą stanął symulator dachowania, na którym odbywało próby wielu chętnych.

W czasie obchodów wspierano zakup rowerów dla katechistów w Afryce, w ramach 5. edycji akcji uCZYNek WIARY organizowanej przez MIVA Polska. W tym roku zbierane są fundusze na rowery dla katechistów m.in. z Burkina Faso, Mozambiku, Angoli, Kamerunu i Madagaskaru. Przy stoisku MIVA z pamiątkami z krajów misyjnych prezentowane było „czukudu" - afrykańska hulajnoga. Można też było dowiedzieć się
o działalności MIVA Polska.

 •  III Motomajówka w Pozezdrzu w diecezji ełckiej, 1 maja 2018

1 maja br. w parafii św. Stanisława w Pozezdrzu k. Giżycka na Mazurach w diecezji ełckiej odbyła się już 3. Moto-Majówka pod patronatem MIVA Polska i motocyklistów z grupy „God's Guards" - księży motocyklistów oraz Biskupa Jerzego Mazura SVD ordynariusza diecezji ełckiej i zarazem Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Moto-majówka rozpoczęła się Mszą świętą w intencji motocyklistów i ich rodzin, której przewodniczył, Proboszcz parafii i inicjator tego wydarzenia ks. Krzysztof Karbowski. W koncelebrze uczestniczyło 12 księży, w tym ks. Jerzy Kraśnicki dyrektor MIVA Polska, który w słowie do zebranych podkreślił wyjątkowy misyjny charakter zlotu. „Jako uczniowie-misjonarze od Chrztu jesteśmy posłani, aby dawać świadectwo naszej wiary. Nasz sposób spędzania wolnego czasu także może być pięknym świadectwem miłości do Chrystusa. - powiedział dyr. MIVA Polska. Podkreślił też, jak ważną rolę w życiu i pracy misjonarzy pełnią środki transportu, także motocykle, które są cennymi narzędziami w ich codziennych trudach, aby dotrzeć do swoich wiernych.

Po Mszy Św. ponad 300 motocyklistów wyruszyło w paradę po mazurskich okolicach. Po powrocie na uczestników zlotu czekał obfity i smaczny poczęstunek przygotowany przez parafian z Pozezdrza. Na scenie zagrał lokalny zespół oraz zaśpiewały dzieci z pobliskiej szkoły.

Motocykliści mogli nie tylko wesprzeć dzieło misyjne ale również ofiarować najcenniejszy dar, jakim jest krew. Przez cały czas obecny był Krwiobus z RCKiK z Olsztyna oraz Fundacja Ratownictwa Motocyklowego, którzy przybliżali kwestie ratowania życia.

Stoisko MIVA Polska, jak co roku, cieszyło się dużym zainteresowaniem. Z okazji zlotu przygotowane zostały specjalne moto-blachy. Zebrane ofiary podczas wydarzenia zostały przekazane za zakup motocykla dla Sióstr Pallotynek w Doume w Kamerunie. Rok wcześniej dzięki zbiórce zakupiono motocykl dla misjonarzy w Kaga Bandoro w Republice Środkowej Afryki.

 •  XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę, 11-12 maja 2018

17. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców odbyła się na Jasnej Górze w dniach 11-12 maja. Hasłem tegorocznego spotkania są słowa: „W duchu i prawdzie na drogach". Główną intencją dorocznej modlitwy była prośba o poprawę bezpieczeństwa na drogach i pomoc dla misjonarzy.

Głównej Mszy św. pielgrzymkowej przewodniczył bp Jerzy Maculewicz OFMConv z Uzbekistanu, który w homilii do zgromadzonych mówił m.in. „Dzisiaj modlimy się za kierowców, ale też policjantów z Ruchu Drogowego, i za tych wszystkich, którzy dbają o bezpieczeństwo, o tych, którzy korzystają z dróg, o to, żebyśmy umieli być chrześcijanami na tych drogach. Pamiętajmy, że każdy z nas, który się przemieszcza, powinien być chrześcijaninem, tzn. tym, który kocha Pana Boga i drugiego człowieka, a ta miłość drugiego człowieka to czasami też cierpliwość do tego, który przede mną jedzie zbyt szybko, zbyt wolno, postępuje nie zawsze tak, jak trzeba, jak wymagają tego prawa ruchu drogowego . W życiu chrześcijańskim powinniśmy też na wszystkich uważać na tych, których Bóg nam w danym momencie daje, abyśmy umieli ich kochać tak, jak chciałby tego Bóg, żebyśmy ich szanowali, respektowali tak, jak zawsze Bóg to robi".

Wśród darów ofiarnych misjonarze przynieśli wielką Księgę Wdzięczności MIVA Polska, zaś kierowcy symboliczny czek na zakup 100 rowerów dla katechistów na Madagaskarze.

Tradycyjnie na pielgrzymkę przybyli zawodowi kierowcy rajdowi z zespołu Orlen Team, motocykliści Jacek Czachor i Marek Dąbrowski. „Jestem sportowcem, uprawiam trudną i niebezpieczną dyscyplinę jak rajdy motocyklowe, i zawsze z Markiem Dąbrowskim przyjeżdżamy już od ponad 10 lat podziękować Panu Bogu za przejechane kilometry na zawodach sportowych i na normalnych drogach - mówił Jacek Czachor - Zawsze, jak startuję, przed odcinkiem specjalnym odmawiam swoją modlitwę do Anioła Stróża. A raz w roku przyjeżdżamy na Jasną Górę do Matki Boskiej podziękować za to, że dojeżdżaliśmy do celu. Jasna Góra zawsze była szczególna w moim sercu".

Każda Pielgrzymka Kierowców jest dziękczynieniem ze strony misjonarzy za pomoc kierowców w zakupie pojazdów poprzez Akcję św. Krzysztof 1 grosz za 1 kilometr. Obecni było misjonarze z RCA, Togo, Boliwii i Tanzanii. Słowo wdzięczności do kierowców w imieniu misjonarzy skierował ks. Jarosław Dziedzic, misjonarz Fidei Donum z Boliwii.

Jak co roku zostały poświęcone pojazdy na parkingach Jasnej Góry. Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich w intencji ofiar wypadków drogowych

 • 6. Obchody XIX Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa 22-29 lipca 2018
  • Konferencja prasowa przed Tygodniem św. Krzysztofa, 18 lipca 2018

MIVA Polska we współpracy z Biurem Prasowym KEP zorganizowała konferencję prasową przed XIX Ogólnopolskim Tygodniem św. Krzysztofa obchodzonym w dniach 22-29 lipca 2018. W konferencji wzięli udział: Bp Jerzy Mazur SVD - Ordynariusz Ełcki i Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji; Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska i z-ca Krajowego Duszpasterza Kierowców; Misjonarze: ks. Paweł Chudzik, misjonarz FD z Peru i s. Immakulata Faustynowicz CSSM z Kamerunu oraz Krajowy Duszpasterz Kierowców - ks. dr Marian Midura Pan Jacek Zalewski, Prezes Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i ekspert ds. BRD, Insp. Zdzisław Sudoł - dyrektor Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

  •  Inauguracja XIX Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa w Kielcach

Uroczystą Mszą Św. 22 lipca br. w Bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach oraz Ogólnopolskim Festynem św. Krzysztofa został zainagurowany XIX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Głównym celem tego dnia obok promocji Akcji św. Krzysztof-1 grza 1 km na środki transportu dla misjonarzy była troska o poprawę bezpieczeństwa na drodze i modlitwa za kierujących pojazdami. Organizatorem wydarzenia była MIVA Polska i Dzieło Misyjne Diecezji Kieleckiej.

O godz. 12.00 na placu Najświętszej Maryi Panny przy katedrze rozpoczął się festyn, nad którym patronat honorowy sprawowali J.E. Bp. Jana Piotrowskiego - Ordynariusz Diecezji Kieleckiej, Pani Agata Wojtyszek - Wojewoda Świętokrzyski, Pan Adam Jarubas - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Pan Wojciech Lubawski - Prezydent Miasta Kielce oraz Pan Michał Godowski - Starosta Kielecki. Podczas Festynu wystąpił zespół „Los Companieros" z Peru, wykonujący piosenki folkloru peruwiańskiego oraz Roberto Zucaro, wokalista z Włoch, który zaprezentował koncert Italian Musie Show.

Podczas festynu na dzieci czekało wiele atrakcji. Można było zobaczyć teatrzyk pt. „Podróże Profesora Kalafiora - Afryka", gdzie najmłodsi przenieśli się w świat dzikich zwierząt, w czasie całego dnia czynna była dmuchana zjeżdżalnia czy basen z kulkami.

MIVA Polska od wielu lat współpracuje z różnymi służbami, które jako pierwsze docierają do poszkodowanych na drogach, jak również z tymi, którzy dbają o bezpieczeństwo ruchu drogowego. Z tego też powodu bardzo licznie służby i instytucje prezentowały się podczas festynu. Swój sprzęt i pojazdy zaprezentowały Straż Pożarna, Wojsko Polskie, Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych, Inspektorat Transportu Drogowego, a Policja przypomniała o bezpieczeństwie w ruchu drogowym poprzez zabawę i ćwiczenia praktyczne w zorganizowanym mini-miasteczku ruchu drogowego. Służba Celno-Skarbowa prezentowała wyroby z okazów zwierząt chronionych zagrożonych wyginięciem, które zostały zatrzymane na granicy turystom np. skórę wilka szarego, torebki ze skóry węża i krokodyla, koralowce czy też spławiki wykonane z kolców jeżozwierza. Dużym zainteresowaniem cieszył się symulator dachowania z Instytutu Transportu Samochodowego oraz najnowszy autobus hybrydowy Zarządu Miejskiego w Kielcach. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach pobierało krew w specjalnym, mobilnym punkcie poboru, a Ratownicy Medyczni uczyli dzieci resuscytacji na fantomie. Swoje stoisko wystawiło również wydawnictwo „Jedność" i kielecka Caritas, które przygotowało również grilla. Liczną grupę stanowiło zrzeszenie Kieleckich Klasyków - miłośników zabytkowych aut, którzy zaprezentowali swoje pojazdy.

Charakteru misyjnego podczas wydarzenia nadały stoiska MIVA Polska, wystawa motoryzacyjnych zabawek z misji. Siostry ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła oraz Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP NP przygotowały wystawy misyjne oraz opowiadały o swoich placówkach na misjach. O godz. 15.00 licznie zgromadzeni misjonarze modlili się Koronka do Miłosierdzia Bożego w językach świata oraz dzielili się świadectwem swojej misyjnej pracy, a w sposób szczególny opowiadali o drogach i potrzebach pojazdów, jak również dziękowali za dotychczasową pomoc.

O godzinie 16 rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego, biskupa kieleckiego oraz J.E. bpa Jean-Jacques Koffi Oi Koffi Ordynariusza diecezji San Pedro na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W procesji wejścia służby mundurowe uroczyście wniosły do prezbiterium figurę św. Krzysztofa. W swojej homilii biskup z Afryki nawiązał do Liturgii Słowa i wskazał co oznacza bycie prawdziwym pasterzem. - Misja, którą Jezus Chrystus przekazuje nam dziś to pójście za Jego głosem. Każdy biskup i kapłan musi mieć tego świadomość. My mamy odpowiedzialność moralną i duchową za tych, do których Jezus Chrystus nas posyła. Drodzy biskupi, księża, bądźmy pasterzami, których Bóg posyła i którzy kochają swoje owce. Nie bądźmy najemnikami, ale dobrymi pasterzami-mówił biskup z Wybrzeża Kości Słoniowej. Bp Jean-Jacques podziękował też za wsparcie MIVA Polska dla misjonarzy z jego diecezji w Afryce i podkreślił jak ważna jest pomoc na środki transportu dla misjonarzy.

Podczas Mszy Św. biskup Jan Piotrowski podkreślał z naciskiem odpowiedzialność wszystkich za sprawę misji. Przywołał afrykańskie przysłowie, że „Jeden palec nie myje twarzy", aby podkreślić wagę wspólnego działania na rzecz misji i zaangażowania każdego wierzącego. Biskup Jan pobłogosławił także krzyże misyjne, które przekazał dwóm nowym misjonarzom świeckim z diecezji kieleckiej posłanym do Boliwii i na Madagaskar oraz dwóm klerykom wyjeżdżającym na staż misyjny do Peru. W Liturgii uczestniczyło prawie trzydziestu kapłanów, w tym wielu misjonarzy. Wspaniałą oprawę muzyczną przygotowali stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia, którzy w Kielcach wraz z księdzem Dariuszem Kowalczykiem w przeżywali swój coroczny obóz.

Po Mszy Św. biskupi w asyście Komendanta Policji Miejskiej w Kielcach podinsp. Piotra Zalewskiego poświęcili samochody znajdujące się pod Katedrą, jadąc na takim samym pojeździe, jakimi poruszają się najczęściej misjonarze.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Kielce zostały wybrane przez MIVA Polska, by zainaugurować XIX Misyjny Festyn Świętego Krzysztofa. Myślę, że świadomość misyjna u nas jest bardzo duża, ale potrzebujemy jej odnowy. Widzimy bardzo wiele osób, dzieci, młodzieży i osób starszych, dla których misje sq bardzo ważne. Mamy za co Panu Bogu dziękować, bo mamy w naszej diecezji wielu misjonarzy. W tym roku, podczas tego festynu zbieramy środki finansowe na pomoc dla naszego misjonarza, ks. Andrzeja Zawadzkiego z Wybrzeża Kości Słoniowej. Chcemy zakupić mu samochód, aby mógł dojeżdżać do odległych wiosek - mówił Radiu eM Kielce ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.

 • I Motocyklowy Rajd Piaśnicki, 9 września 2018

Motocyklowy Rajd Piaśnicki odbył w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Motocykliści propagowali wiedzę i świadomość o zbrodni dokonanej przez najeźdźców niemieckich w Lesie Piaśnickim wśród mieszkańców Pomorza. Organizatorom rajdu zależy, aby pamięć o ofiarach ludobójstwa przetrwała i była pielęgnowana z pokolenia na pokolenie.

Głównymi organizatorami Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego była Kapituła Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego, Stowarzyszenie „Rodzina Piaśnicka" w Wejherowie oraz MIVA Polska. Nad jego przebiegiem, organizacją czuwała Kapituła Rajdu, której przewodniczącym był Pan Marcin Drewa.

Patronat Honorowy nad rajdem objęli: Abp Sławoj Leszek Głódź - Metropolita Gdański, Wojewoda Pomorski - Dariusz Drelich, Starosta Wejherowski - Gabriela Lisius, Wójt Gminy Wejherowo - Henryk Skwarło, Dyrektor MIVA Polska - ks. Jerzy Kraśnicki.

Przebieg rajdu:

Godz. 14.00: Uczestnicy – ponad 500 motocyklistów wyruszyło spod Bramy Piaśnickiej „Ecce Patria"
w Wejherowie zwartą kolumną motocyklową w kierunku Lasu Piaśnickiego.

Godz. 15.00: Uroczysta Msza św. w Lesie Piaśnickim pod przewodnictwem ks. Prałata Daniela Nowaka, kustosza sanktuarium Piaśnickiego, kapelana stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka"

Wydarzenie odbywało się także w ramach  akcji MIVA Polska -,,Z Ewangelią na motorze".

W parafii Chrystusa Króla w Wejherowie w dniu rajdu  miała miejsce animacja misyjna ze stoiskiem zorganizowanym przez MIVA.

 • Akcja Ratujemy Życie - Misyjny Ambulans i obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych 18 listopada 2018.

Od 2012 roku MIVA Polska organizuje w listopadzie akcję Ratujemy Życie - Misyjny Ambulans. W ramach akcji prowadzona jest kampania „Odblaski Życia", służąca poprawie bezpieczeństwa pieszych poprzez noszenie po zmroku elementów odblaskowych. Wsparcie z kampanii przeznaczone jest na zakup ambulansów do ośrodków zdrowia i szpitali prowadzonych przez polskich misjonarzy. Odblaski mogą uratować życie niejednego pieszego, a każda ofiara złożona przy tej okazji służy ratowaniu życia w kraju misyjnym dzięki ambulansom. Na świecie rocznie – jak podaje WHO - ginie w wypadkach drogowych 270 tys. pieszych (22% wszystkich ofiara wypadków na drogach)

W czasie akcji przez cały listopad trwa modlitwa misjonarzy w CFM w Warszawie za zmarłych ofiarodawców MIVA i dobroczyńców misji, zmarłych misjonarzy i ofiary wypadków drogowych. Codziennie w ich intencji sprawowana jest Msza Św., a imiona zmarłych odczytywane są w Godzinie Bożego Miłosierdzia. Szczególnym dniem jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w III niedzielę listopada.

Główne obchody organizowane przez MIVA Polska odbyły się Parafii NMP Matki Kościoła w Białymstoku. Wierni po każdej Mszy św. otrzymywali odblaski. Odbyła się tez zbiórka do puszki na ambulans misyjny.

Akcja Ratujemy Życie - Misyjny Ambulans 2018 była prowadzona na rzecz zakupu ambulansu do Przychodni Zdrowia i Kliniki Ojców „Duchaczy" w Mampikony na Madagaskarze.

 

II. Inne działania i przedsięwzięcia MIVA

 • 1% na pojazdy misyjne

Dzięki życzliwej współpracy z Pallotyńską Fundacją Misyjną Salvatti.pl został uruchomiony odpis 1 % podatku na rzecz MIVA Polska na zakup pojazdów misyjnych (KRS 0000309499, cel szczegółowy: pojazdy misyjne).

 •  Umowa z Pocztą Polską

Została zawarta umowa z Pocztą Polską umożliwiająca znaczne obniżenie kosztów wysyłek pocztowych realizowanych regularnie przez MIVA Polska.

 •  Odnowione biura MIVA Polska

Dzięki nowej siedzibie i nowym pomieszczeniom dla Dzieła Pomocy Ad Gentes, MIVA Polska w styczniu 2018 powiększyła swoją przestrzeń biurową. Wszystkie pomieszczenia zostały odnowione i wyremontowane.

 •  Nowa wystawa „MIVA Polska na wesoło"

Wystawa złożona jest z 14 obrazów, które w sposób humorystyczny przedstawiają informuje czym jest MIVA i czym się zajmuje. Wykonawcą rysunków jest znany w Polsce rysownik.

 • Kalendarze MIVA Polska 2019

Zostały wydane dwa kalendarze ścienne: MIVA Polska na wesoło - z myślą o młodszych adresatach i dzieciach szkolnych i Na misyjnych drogach – adresowany do szerszego grona odbiorców.

 • Biuletyn Informacyjny MIVA Polska

Biuletyn ukazuje się jako kwartalinik. Oprócz informacji o realizowanych projektach (wybrane prośby i podziękowania od misjonarzy) zawiera on rubrykę misjonarz w drodze – ciekawe historie z misyjnych dróg, o świętych z misji,  misyjne smaki – kuchnia misyjna, wywiady z misjonarzami, o bezpieczeństwie na drogach – pod znakiem św. Krzysztofa oraz informacje o bieżących wydarzeniach i przedsięwzięciach MIVA Polska. W roku 2018 nasz kwartalnik będzie obchodził swoje 10-lecie istnienia.

 

 III. Realizacja projektów MIVA Polska

 • Podsumowanie projektów MIVA Polska 2017

Dzięki Akcji św. Krzysztof i ofiarom z parafii z całej Polski oraz pomocy indywidulnych dobroczyńców
w ramach innych akcji MIVA Polska jak np. uCZYNek Wiary - rowery dla katechistów w Afryce czy Ratujemy Życie - Misyjny Ambulans MIVA Polska zrealizowała 96 projektów.

Zostało zakupionych: 48 samochodów terenowych i osobowych, 2 busów, 1 ambulans, traktor, 39 motocykli i motorowerów, 470 rowerów dla katechistów, 2 silniki do łodzi i 2 łodzie motorowe, motolotnia oraz 30 wózków dla niepełnosprawnych pod opieką misjonarzy.

 • Realizacja projektów MIVA w 2018

W ciągu roku odbyły się trzy sesje komisji ds. projektów MIVA Polska: 6 marca i 28 maja i 16 października 2018 r.

Zostało rozpatrzonych i przyjętych do realizacji łącznie 99 projektów na następujące rodzaje pojazdów:

Samochody terenowe i osobowe: 47; bus – 1; ambulanse – 2; motocykle i motorowery – 64; quady – 2; traktory – 2; skutery śnieżne – 3; rowery dla katechistów – 526; konie i wozy -3; Łodzie z silnikiem – 3;
wózki inwalidzkie – 30; moto taczka – 1;

 •  Wskazówki do realizacji projektów MIVA

-     Najpierw misjonarze kierują swoją pisemną prośbę z ukazaniem potrzeby do biura MIVA Polska, przedstawiając  wstępne koszty projektu;

-     Po otrzymaniu prośby misjonarze otrzymują mailowo aktualny formularz wniosku MIVA do wypełnienia;

-     Projekty dotyczące rowerów i motorowerów dla katechistów oraz na wózki inwalidzkie maja oddzielne formularze;

-     nie przyjmowane są wnioski na starych nieaktualnych formularzach;

-     misjonarze powinni aktywnie uczestniczyć w realizacji projektów;

Znajdź nas


Komisja Episkopatu Polski
ds. Misji


ul. Byszewska 1
skr. poczt. 112
03-729 Warszawa 4

tel. +48 22 679 32 35
[email protected]

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
110 0.06336522102356