Najważniejszą formą pomocy jest modlitwa, ofiara i świadectwo życia chrześcijańskiego. Misje to sprawa wiary i łaski, a łaskę upraszamy właśnie modlitwą. Najkrótsza nawet modlitwa w intencji misjonarzy jest wielkim darem dla nich. Ofiarować możemy w intencji misji wszystkie przeżyte w duchu Ewangelii trudności, cierpienia, których nie brak w naszym życiu. Jak wiele mogą ofiarować chorzy, niepełnosprawni, przeżywając z Chrystusem swoją chorobę! „Cierpienie włączone w Mękę Chrystusa jest wspaniałym darem człowieka dla drugiego człowieka” – powiedziała Matka Teresa z Kalkuty.
Możemy również w intencji tych, którzy trudzą się głoszeniem Chrystusowej Ewangelii w krajach misyjnych ofiarować uczestnictwo we Mszy św. Wspaniałym darem duchowym, który często składają dzieci, jest rezygnacja z różnych przyjemności w intencji misji.
Przykładem takiego zaangażowania na rzecz misji jest Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, która nie wyjeżdżając na misje, przez swoje duchowe i modlitewne zaangażowanie została ogłoszona Patronką misji.
Komisja Episkopatu Polski ds. Misji, w swojej animacji misyjnej wskazuje na wielkie znaczenie modlitwy za misje i misjonarzy. Tego uczy też Sobór Watykański II: „Misjom służy się skutecznie przez modlitwę, ofiarowanie Bogu codziennego życia, a zwłaszcza cierpień i doświadczeń” (DM 29). Modlitwa za misjonarzy przypomina, że misje są sprawą wiary, a Chrystus pierwszym i najważniejszym misjonarzem. Jest ona potrzebna tym, którzy w dalekich krajach, obcym kulturowo środowisku, pokonując barierę językową dają świadectwo Chrystusowi, jedynemu Zbawicielowi ludzi.
Zobacz: Modlitwy misyjne