100-lecie Papieskiej Unii Misyjnej
O obchodzonym w tym roku 100-leciu Papieskiej Unii Misyjnej informował polskich biskupów ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Podczas trwającego w Warszawie 374. zebrania plenarnego Episkopatu Polski kapłan zachęcał do jeszcze większej współpracy, szczególnie jeśli chodzi o formację misyjną w seminariach duchownych.
W rozmowie z KAI ks. Tomasz Atłas przypomniał, że bł. o. Paweł Manna założył Papieską Unię Misyjną w 1916 roku, a już trzy lata później była ona obecna na ziemiach polskich. „W ciemnych czasach komunizmu tylko to dzieło podtrzymywało w naszym kraju ducha misyjnej współpracy i powszechności Kościoła” - zauważył dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Wyjaśnił, że Papieska Unia Misyjna została założona po to, by misyjnie formować kapłanów, seminarzystów i osoby konsekrowane. Z czasem dołączyli do nich także wierni świeccy, szczególnie zaangażowani w apostolstwo. W opinii ks. Atłasa, charyzmat PUM i jej zadania nie straciły nic ze swojej aktualności. Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce mówił również, iż 100-lecie Papieskiej Unii Misyjnej to szczególny czas, by zwrócić uwagę na formację misyjną w seminariach, w ramach formacji stałej kapłanów czy formacji katechetów. „Jako dyrekcja krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych mamy tutaj dość bogate doświadczenia i chcemy być dyspozycyjni wobec księży biskupów i ich potrzeb formacyjnych” - podkreślił ks. Atłas.
Poinformował również, że centralne uroczystości związaną ze 100-leciem PUM odbędą się na Jasnej Górze 3 i 4 grudnia. Będzie im przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący KEP. Tradycyjnie na spotkanie złożą się: sesja misjologiczna i całonocne czuwanie. „Mamy nadzieję, że w tym roku z racji 100-lecia tych uczestników będzie więcej niż zwykle, zwłaszcza liczymy na seminarzystów” - powiedział dyrektor PDM.
Mówiąc o zadaniach Papieskiej Unii Misyjnej ks. Atłas zauważył, że pewne wskazania zawarte zostały w encyklice „Redemptoris missio” św. Jana Pawła II. Ojciec Święty napisał tam, że zadaniem PUM jest promowanie pozostałych trzech papieskich dzieł. Jak zauważył ks. Atłas nie chodzi o to, by członków PUM było jeszcze więcej, bo nie liczby są najważniejsze, lecz by kapłanów, liderów różnych wspólnot żyjących duchem i charyzmatem Unii było więcej. Wtedy inicjatywy, które znamy z bieżącej działalności Papieskich Dzieł w diecezjach, będą przynosiły jeszcze większe owoce. W jego opinii w ten sposób uczestniczymy wprost w trosce Ojca Świętego o Kościół na terenach misyjnych i ożywiamy Kościoły partykularne, bo „misje odnawiają i ożywiają Kościół”.
rl (KAI) / Warszawa