28 lut

Oblat przed wyjazdem na misje: rekolekcje ignacjańskie zmieniły moje życie

Nigdy nie myślałem o drodze kapłańskiej, daleko mi było do tego, dopiero rekolekcje ignacjańskie zmieniły moje życie – przypomniał o. Zbigniew Halemba OMI, podczas prelekcji o misjach w północnej Kanadzie. Zakonnik poprowadził wykład po Mszy św. 28 lutego w parafii pw. św. Józefa w Gorzowie Wielkop…

28 lut

Bp Adam Bab: działalność misyjna to przekroczenie progu dojrzałości w Kościele

Działalność misyjna to przekroczenie progu dojrzałości w Kościele. Oddajemy to, co już wcześniej otrzymaliśmy, ale oczywiście każdy z nas jest dalej na drodze do Boga - powiedział bp Adam Bab, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej. Biskup spotkał się w niedzielę 28 lutego z wiernymi z parafii …

28 lut

Warszawa: pallotyński sklep z kawiarnią świętuje 5. urodziny

Przez 5 lat swojej działalności sklep charytatywny z kawiarnią „Amakuru” w Warszawie rozwinął skuteczną pomoc już w 10 krajach Afryki. Przedsięwzięcie jest dziełem Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl - Dostrzegamy ludzi najbardziej potrzebujących w rożnych regionach świata i w różnych kont…

28 lut

Bp Mazur: Eucharystia prowadzi nas do świata

Eucharystia prowadzi nas do świata. Posilając się nią idziemy do innych, by dzielić się Bożą radością i nadzieją. Wprowadzić ludzi na drogę wiary, to największe dobro – powiedział przewodniczący KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur podczas Mszy św. w konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach. Druga niedzi…

26 lut

Powstała praca magisterska o męczennikach z Pariacoto

Powstała i została obroniona została praca magisterska na temat męczenników z Pariacoto. Dysertacja nosi tytuł „Męczeństwo błogosławionych o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego jako ukoronowanie powołania misyjnego”. Jak poinformowało Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto, auto…

25 lut

Kongo (Kinszasa): o. G. Albanese komentuje wojnę i biedę na północnym wschodzie kraju

Z bogactwem ziemi, która kryje w sobie ogromne złoża cennych minerałów, kontrastuje ubóstwo ludności nękanej przez dziesiątki nieregularnych grup zbrojnych, działających w Demokratycznej Republice Konga – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Giulio Albanese, włoski misjonarz kombonianin, pracujący od …

25 lut

Misjonarz na Post: już ponad 50 tys. osób wspiera duchowo polskich misjonarzy

Trwa akcja duchowego wsparcia misjonarzy w Wielkim Poście – „Misjonarz na Post”. – Jest to piękny projekt polskiego Kościoła. Możemy być aktywnymi współpracownikami polskich misjonarzy – komentuje inicjatywę kard. Luis Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Jeszcze przed rozpoczęcie…

25 lut

Bp Mazur: polscy misjonarze dają piękne świadectwo Kościołowi i Ojczyźnie

Misjonarki i misjonarze z Polski dają piękne świadectwo naszemu Kościołowi i Ojczyźnie. Wiele osób w Afryce czy Azji nie wiedziałoby nawet, że taki kraj jak nasz istnieje, gdyby nie misjonarze. A tak, znają św. Jana Pawła II, św. Faustynę Kowalską i swojego misjonarza lub misjonarkę z Polski – mówi…

25 lut

Dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”: misjonarze najlepiej wiedzą, jak pomagać potrzebującym

Jak wesprzeć budowę szkół w Afryce, pomóc w zakupie sprzętu medycznego dla misyjnych ośrodków zdrowia, czy sfinansować ciepłe posiłki dla dzieci ulicy w Peru? Można wziąć udział w zbiórce na potrzeby misji organizowanej w II Niedzielę Wielkiego Postu – niedzielę „Ad Gentes”. Jak podkreśla ks. dr Zb…

24 lut

Fundacja Redemptoris Missio na ratunek Pigmejom

Już 8 marca wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio – dr Dominik Chmiel i Marek Mirzejewski - wyjadą do Monasao w Republice Środkowoafrykańskiej, aby szkolić personel przychodni zdrowia. Dziś nie pracuje tam żaden wykształcony medyk. Na miejscu jest jedynie grupa osób udzielających podstawowej pi…

23 lut

Kielecki misjonarz odprawił pierwszy Popielec „pod dachem” na Wybrzeżu Kości Słoniowej

W Środę Popielcową ks. Antoni Sokołowski odprawił pierwszą Mszę św. w budowanej kaplicy w parafii św. Jana Pawła II na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w diecezji San Pedro. Liturgia popielcowa i pierwsza Droga Krzyżowa zgromadziły dużo ludzi. „Już nas słońce nie praży w głowy, ani deszcz nie moczy, a rz…

22 lut

Polonia uczciła 40. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Japonii

Polonia uczciła 40. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Japonii. Centralnym punktem obchodów była Msza celebrowana w kościele o. salezjanów w Tokio. Po niej odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Pielgrzym pokoju”, będącego relacją z podróży apostolskiej Papieża Polaka. Do 1 marca w salce parafia…

22 lut

II Niedziela Wielkiego Postu – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami

Od 2005 r. w II niedzielę Wielkiego Postu Kościół w Polsce modli się i wspiera finansowo misje. Niedziela ta jest obchodzona jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Z tej okazji we wszystkich wspólnotach parafialnych odbędzie się zbiórka na fundusz misyjny. W ubiegłym roku z tego …

22 lut

Komunikat na II Niedzielę Wielkiego Postu "Ad Gentes" 28.02.2021r.

„Żyjmy Eucharystią” Umiłowani w Chrystusie Panu kapłani, osoby życia konsekrowanego, siostry i bracia! II niedziela Wielkiego Postu jest w Kościele w Polsce Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Ma więc, swój wydźwięk misyjny: przypomina o powołaniu uczniów-misjonarzy oraz naszej o…

19 lut

Polscy misjonarze nie zdezerterowali w czasie epidemii – rozmowa z dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce

Polscy misjonarze nie zdezerterowali w czasie epidemii koronawirusa. Nie opuścili placówek misyjnych ze względu na strach przed zarażeniem – powiedział ks. dr Maciej Będziński. Nowy dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce opowiedział m.in. o akcji „Misjonarz na post”, o swoich planach i pomysł…

16 lut

Już ponad 400 tys. zł dla misjonarzy w ramach akcji „Wyślij pączka do Afryki”

Fundacja „Kapucyni i Misje” z Krakowa po raz kolejny prowadzi zbiórkę pt. „Wyślij pączka do Afryki” na projekty misyjne, w której odmawiając sobie słodkości związanych z Tłustym Czwartkiem, można wspomóc misjonarzy. Dzięki ofiarodawcom udało się już zebrać ponad 400 tys. zł. W akcji mogą wziąć udz…

16 lut

Brazylia: książka o ks. Józefie Maślance, pallotyńskim misjonarzu w Amazonii

Wydawnictwo Biblos w Brazylii wydała książkę napisaną przez ks. Celestino Ceretta „Ks. Józef Michał Maślanka: pierwszy ksiądz pallotyn, który zamieszkał w Amazonii” (Pe. José Miguel Maslanka: primeiro padre Palotino a viver no Amazonas). Książka powstała jako owoc posynodalnej refleksji nad Amazoni…

16 lut

Ruszyła kampania „Misjonarz na Post 2021”

Już po raz ósmy startuje kampania „Misjonarz na Post”. To projekt duchowego wsparcia polskich misjonarzy i misjonarek na całym świecie. W tym roku akcja jest wyjątkowa. Ze względu na pandemię koronawirusa polscy misjonarze pracujący na całym świecie jeszcze bardziej potrzebują duchowego wsparcia. …

16 lut

Uroczystość patronalna w Centrum Formacji Misyjnej

15 lutego 2021 r. w Centrum Formacji Misyjnej miała miejsce uroczystość odpustowa świętych Cyryla i Metodego, patronów CFM i miejscowej kaplicy. Eucharystii przewodniczył ks. Biskup Romuald Kamiński, ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej, który w czasie homilii przypomniał zebranym bardzo proste…

15 lut

Diecezja kielecka wsparła remont szpitala na Madagaskarze

Remont szpitalnego oddziału dziecięcego wsparło ofiarami Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej. Dzięki pomocy diecezji wyremontowano 10 sal. „Dzięki Waszej pomocy odmalowaliśmy i wydezynfekowaliśmy oddział - 10 sal. W dwóch pomieszczeniach są umieszczone inkubatory (jest ich 7). Pozostałe sale są prz…

15 lut

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

Przygotowania do Misyjnego Synodu Dzieci oraz 400-lecia powołania Kongregacji Ewangelizacji Narodów znalazły się wśród tematów omawianych podczas obrad Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM). Spotkanie z udziałem dyrektorów diecezjalnych PDM oraz bp. Jerzego Mazura SVD, przewodniczącym Komi…

14 lut

Kazachstan: biskup Karagandy przypomniał postać bł. W. Bukowińskiego i jego dziedzictwo duchowe

Na drodze historii Kościół ciągle się odradza i kroczy naprzód dzięki świętym i ich świadectwu, a błogosławiony Władysław Bukowiński stał się czynnym i głębokim korzeniem rozkwitu Kościoła żyjącego w Karagandzie i Kazachstanie. Przypomniał o tym 12 lutego obecny biskup karagandzki Adelio Dell'Oro w…

14 lut

Kraków: Kampania Wielkopostna dla najuboższych w Tanzanii

Fundacja Kiabakari wspierająca pracę krakowskiego misjonarza ks. Wojciecha Kościelniaka w Tanzanii zachęca do udziału w Kampanii Wielkopostnej. Pieniądze uzyskane w akcji służą pomocy chorym, samotnym seniorom oraz więźniom w tamtejszej placówce penitencjarnej. Zasada jest taka, aby to, czego jest…

13 lut

Kraków: akcja czytelnicza na 30. rocznicę śmierci męczenników z Pariacoto

W rym roku przypada 30. rocznica męczeńskiej śmierci pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników - o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Każdy, kto chciałby dokładniej poznać tych franciszkanów może z tej okazji skorzystać z ciekawej akcji czytelniczej, którą przygotowa…

9 lut

20 neoprezbiterów w Seulu - „wiosna powołań” w Korei Południowej

Podczas gdy w Europie od wielu lat trwa kryzys powołań, Azja cieszy się wzrostem liczby nowych księży, którzy często wysyłani są na misje lub dalszą formację za granicę, aby odbyć studia specjalistyczne z dziedziny teologii, filozofii, historii Kościoła czy edukacji. 5 lutego w stolicy Korei Połud…

8 lut

Józefina Bakhita – święta patronka ofiar handlu ludźmi

W kalendarzu liturgicznym przypada 8 lutego wspomnienie św. Józefiny Bakhity, sudańskiej zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Córek Miłości Służebnic Ubogich (kanosjanek). Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat walki z handlem ludźmi. „Bakhitą” (po arabsku: szczęś…

4 lut

Płońsk: parafia św. Maksymiliana Kolbego buduje trzecią studnię w Afryce

Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku w diecezji płockiej rozpoczęła zbiórkę środków na trzecią z kolei studnię głębinową w Afryce. Dwie poprzednie: „Maksymilian” i „Marianna” służą już mieszkańcom kontynentu afrykańskiego: - Woda ze studni głębinowej jest w Afryce najbardziej zdrową wodą …

2 lut

Czego etnolog i socjolog może nauczyć się na pogrzebie?

Gdy się wyjeżdża na misję, to jest się posłanym nie do anonimowych, statystycznych, zglobalizowanych ludzi, ale do ludzi z krwi i kości, czyli ze swoją kulturą, historią, zwyczajami, wierzeniami i relacjami społecznymi. Dlatego, czy chce czy nie chce, misjonarz, gdy przybywa do jakiegoś kraju, musi…

1 lut

Podhale: górale wspomogli chorych na trąd

Kawa prosto z Etopii i inne produkty mogli nabyć górale z podhalańskich parafii i tym samym wspomóc działania misyjne prowadzone przez Ojców Białych Misjonarzy Afryki. 31 stycznia w ramach obchodów 68. Światowego Dnia Trędowatych o pracy na misjach opowiadał w kilku podhalańskich parafiach o. Mariu…

1 lut

Duch ks. Bosko w więzieniu dla nieletnich na Madagaskarze

Duch ks. Bosko jest promykiem światła w miejscu, gdzie zazwyczaj panuje rezygnacja i smutek. W zakładzie karnym dla nieletnich w stolicy Madagaskaru Antananarywie, w tym jednym z najbiedniejszych krajów świata, salezjanie regularnie odwiedzają chłopców odbywających karę pozbawienia wolności. Odpraw…

1 lut

Kraków: rozpoczęła się kolejna edycja akcji „Wyślij pączka do Afryki”

Fundacja „Kapucyni i Misje” z Krakowa po raz kolejny prowadzi zbiórkę na projekty misyjne, w której odmawiając sobie słodkości związanych z Tłustym Czwartkiem, można wspomóc misjonarzy. Inicjatywa odbywa się pod hasłem „Wyślij pączka do Afryki”. W akcji mogą wziąć udział zarówno ci, którzy pączki …

Znajdź nas


Komisja Episkopatu Polski
ds. Misji


ul. Byszewska 1
skr. poczt. 112
03-729 Warszawa 4

tel. +48 22 679 32 35
[email protected]

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
178 0.14839482307434