Abp Gądecki: zaangażowanie misyjne to sprawdzian dojrzałości wiary
Zaangażowanie misyjne jest sprawdzianem dojrzałości naszej wiary - powiedział abp Stanisław Gądecki. Na zakończenie sympozjum „Świeccy a misje” w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze w środę wieczorem odprawiona została Msza św., podczas której świętowano jubileusz 50-lecia istnienia Komisji ds. Misji KEP. W uroczystościach wzięli udział misjonarze zgromadzeni na swoim dorocznym wakacyjnym zjeździe, który odbywa się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.
W homilii abp Gądecki przypomniał o misyjnej naturze Kościoła podkreślając, że największym ubóstwem człowieka jest nieznajomość Chrystusa, który nas kocha, który za nas umarł i który ofiarował nam swego Ducha. - Samo okazywanie pomocy materialnej ludziom żyjącym w nędzy - chociaż jest jednym z najpiękniejszych uczynków miłosierdzia względem ciała – nie wystarcza. Nie wystarczy pomagać tym, którzy są głodni, którzy potrzebują odzieży i dachu nad głową, ponieważ największym i najbardziej dotkliwym ubóstwem tego świata jest ubóstwo duchowe ludzi, którzy nie wierzą w Boga – stwierdził kaznodzieja.
Podkreślił, że terenem misyjnym są nie tylko kraje, ale również otoczenie, w którym się żyje, oraz ludzkie serca, dusze i umysły. - Nasze zaangażowania w powszechną misję Kościoła jest sprawdzianem dojrzałości naszej wiary i życia chrześcijańskiego – oświadczył abp Gądecki. Podkreślił przy tym, że troska o zbawienie drugiego winna stać w centrum chrześcijańskiego życia. Zwrócił uwagę, że misyjny nakaz Jezusa dotyczy wszystkich ochrzczonych, a więc zarówno osób Bogu poświęconych, jak i ludzi świeckich.
Przyznał, że praca misyjna naznaczona jest wieloma trudnościami natury zewnętrznej, jak i wewnętrznej - płynącej z samego Kościoła. Wspomniał o podziałach między chrześcijanami, dechrystianizacji krajów niegdyś chrześcijańskich, spadku liczby powołań misyjnych, oraz antyświadectwie dawanym przez niektórych chrześcijan, którzy nie idą w swoim życiu śladami Jezusa. - Trudności nie powinny nas jednak skłaniać do pesymizmu lub bezczynności. Trzeba ożywiać ducha misyjnego w parafiach, stowarzyszeniach, grupach, zwłaszcza młodzieżowych – zaapelował abp Gądecki.
Na zakończenie Przewodniczący Episkopatu Polski wyraził uznanie wszystkim misjonarzom za ich oddaną służbę najbardziej potrzebującym w odległych zakątkach świata. – Dziękuję Komisji oraz wszystkim duchownym i świeckim, którzy przyczynili się do integralnego rozwoju osoby i społeczeństwa na różnych kontynentach, poprzez zakładanie i prowadzenie szkół, ośrodków zdrowia, leprozoriów, domów opieki nad niepełnosprawnymi i starcami, przez inicjatywy służące rozwojowi powołania kobiety oraz inne dzieła – powiedział.
mag / Warszawa / KAI