Bp Mazur: dzisiejszy świat potrzebuje misjonarzy
Gala „Benemerenti in Opere Evangelizationis”
O tym, że misyjność to DNA Kościoła przypomnieli na Jasnej Górze uczestnicy uroczystości wręczenia Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” dla osób, wspólnot i instytucji najbardziej zasłużonych dla misyjnego dzieła Kościoła. Wyróżnienia odbierało 15 osób i instytucji. Medal został ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji.
- Jasna Góra łączy nas wszystkich. Maryja jest Matką i Królową Apostołów i wybraliśmy to miejsce, by prosić Ją o gorliwość w ewangelizacji dla wszystkich ochrzczonych, za misjonarki i misjonarzy i o nowe powołania - mówił bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Misyjnej KEP.
Bp Mazur, zwrócił uwagę, że misje są jednym z podstawowych wymiarów chrześcijańskiego powołania, które dotyczy każdego z ochrzczonych. Wyjaśnia, że może być ono realizowane poprzez bezpośredni udział w pracy misyjnej bądź też jej wspieranie modlitwą, cierpieniem i materialnie. Podkreślił, że wszyscy potrzebujemy duszpasterskiego i misyjnego nawrócenia.
Za Janem Pawłem II przypomniał, że misje odnawiają Kościół, odnawiają wspólnoty zakonne, a także rodziny i każdego człowieka, a dzisiejszy świat potrzebuje misjonarzy nadziei. - Aby nieść światu nadzieję, to trzeba naprawdę spotykać się z Chrystusem – podkreślił bp Mazur.
Zdaniem bp. Mazura tym, co wyróżnia polskie misjonarki i misjonarzy jest gorliwość, pobożność maryjna i dzielenie się doświadczeniem Kościoła w Polsce. I też widzimy to zaangażowanie się w różne dziedziny, przede wszystkim ewangelizacjom, dawanie świadectwa i głoszenie słowa, bo to jest zasadniczy cel każdego misjonarza/misjonarki, ale też działalność charytatywną, działalność społeczną, działalność edukacyjną. I ten zapał i ta gorliwość, myślę, że naszych misjonarzy odróżnia bo spalają się, dają siebie w tej służbie ludziom i narodom.
Z kolei bp Leszek Leszkiewicz z Komisji Misyjnej zwrócił uwagę, że powoli uświadamiamy sobie, że i my potrzebujemy misjonarzy, nie w znaczeniu ad gentes, ale potrzebujemy bogactwa świata misyjnego, który może do naszego Kościoła lokalnego wnosić nowe tchnienie, nowe siły. – I to jest takie piękne w Kościele, że dając, sami otrzymujemy jeszcze więcej – podkreślił bp Leszkiewcz, który sam jako misjonarz posługiwał przez 5 lat w Ekwadorze.
- Możemy się cieszyć, że ten nasz Kościół w Polsce jest żywotnym Kościołem, bo jeżeli są misjonarze, to jest to przede wszystkim oznaka dojrzałości naszych wspólnot – zauważył też bp Leszkiewicz.
Bp Mazur wskazał też na wielką nadzieję misyjności Kościoła pokładaną w rozwijającym się wolontariacie świeckich w diecezjach, przy zgromadzeniach zakonnych czy fundacjach. – I to, mimo pewnego kryzysu powołanych, jest nadzieja, że w przyszłości, to będą świeccy misjonarze i misjonarki głosić Chrystusa po krańce ziemi – zauważył przewodniczący Komisji Misyjnej KEP. Obecnie mamy 39 świeckich na misjach. Wznowiona została działalność Misyjnego Instytutu Laikatu. Instytut ten ma wspomagać kształcenie świeckich misjonarzy w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz ich pobyt na zagranicznych placówkach.
W działalność na rzecz misji włączają się również kościelne ruchy i stowarzyszenia jak np. Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie czy Droga Neokatechumenalna.
- Misyjność to DNA Kościoła. Jeśli Kościół przestanie być misyjny, to przestanie być Kościołem. Głoszenie Ewangelii, dzielenie się Chrystusem – to pierwsze jego zadanie – przypomniał ks. Jacek Gancarek, odpowiedzialny za dzieło misyjne w arch. częstochowskiej.
Medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” zostają przyznane za „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna”.
Medal został ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 2017 roku, w 50. rocznicę istnienia Komisji. Na jego rewersie są słowa zachęty: „Podziel się Chrystusem”.
Obecnie w 99 krajach posługuje 1800 misjonarek i misjonarzy. W gronie tym są księża fidei donum (diecezjalni), osoby świeckie, siostry zakonne i zakonnicy.
Polscy misjonarze są najliczniej reprezentowani w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach - jest ich tam 727.
Misje są nadal ważnym zadaniem Kościoła, gdyż ciągle jeszcze ponad 5 mld ludzi nie zna Ewangelii.
Podstawowymi dokumentami Kościoła na temat misji są Dekret „Ad gentes” Soboru Watykańskiego II, adhortacja Pawła VI „Evangelii nuntiandi” oraz encyklika „Redemptoris missio” Jana Pawła II.
mir / Jasna Góra