Bp Piotrowski na Tydzień św. Krzysztofa: z Kościołem na misyjnych drogach
Posłani przez Kościół misjonarze i misjonarki do wypełnienia powierzonej im misji potrzebują narzędzi, którymi są środki transportu – napisał bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, w komunikacie z okazji XXIV Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa. W tym roku będziemy go obchodzić w dniach 23-30 lipca pod hasłem: „Z Kościołem na misyjnych drogach”.
Bp Piotrowski przypomniał w komunikacie, że „znak błogosławieństwa kierowców i poświęcenia pojazdów ma nas mobilizować do mądrego korzystania z naszych pojazdów oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa drogowego oraz przypominać o naszej odpowiedzialności przed Bogiem”.
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji zaznaczył, że treść obchodów Tygodnia św. Krzysztofa nie wyczerpuje się w duszpasterskiej trosce o bezpieczne poruszanie się po drogach. „Integralną jego częścią jest także aspekt misyjny w jego praktycznym wymiarze” – podkreślił. „Posłani przez Kościół misjonarze i misjonarki do wypełnienia powierzonej im misji potrzebują narzędzi, którymi są środki transportu” – zauważył.
Tym rodzajem pomocy polskim misjonarzom i misjonarkom w imieniu Kościoła w Polsce zajmuje się MIVA Polska – stowarzyszenie na rzecz środków transportu dla misjonarzy, działające pod patronatem Komisji Episkopatu ds. Misji.
MIVA jako inicjator obchodów Tygodnia św. Krzysztofa, co roku zaprasza kierowców i użytkowników pojazdów do udziału w Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr na pojazdy misyjne.
„Każdy kierowca może złożyć w formie podziękowania za szczęśliwe podróże oraz opiekę i błogosławieństwo Boże podczas jazdy, dobrowolne wsparcie na zakup pojazdów dla misji. W ten sposób kierowcy mogą stawać się misyjnymi współpracownikami i uczestniczyć w realizacji Chrystusowego mandatu misyjnego” – podkreślił bp Piotrowski.
W 2022 roku, dzięki zebranym ofiarom MIVA Polska zrealizowała 88 projektów na zakup 844 różnych pojazdów w 28 krajach świata: 41 samochodów, w tym 3 busy i 1 ambulans do misyjnego szpitala w Kamerunie; 42 motocykle (23 do posługi misjonarzy i 19 do posługi katechistów misyjnych); 1 quad, 1 łódź motorowa, 1 moto-furgon medyczny.
BPKEP / Warszawa