Czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej
"Mocni w Duchu przy sercu Maryi" - to hasło tegorocznego czuwania modlitewnego, jakie organizuje Papieska Unia Misyjna w Polsce. Modlitwie towarzyszyć będzie formacyjna sesja misjologiczna, na której będzie mowa m.in. o Kościele w Mongolii i sytuacji misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej.
Dwudniowe spotkanie składać się będzie z części wykładowej i modlitewnej. Rozpocznie się w sobotę 1 grudnia o godz. 14.00 w jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu od Mszy św. pod przewodnictwem bp. Mirosława Gucwy z diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej.
Następnie w Auli Kordeckiego bp Gucwa opowie o sytuacji tamtejszego Kościoła, a biskup opolski Andrzej Czaja – o Duchu Świętym w misji Kościoła. Uczestnicy sesji będą dziękować Panu Bogu za 25-lecie Wydawnictwa Missio-Polonia, zostanie też przedstawione świadectw o młodym Kościele w Mongolii.
Wieczorem od Apelu Jasnogórskiego rozpocznie się czuwanie modlitewne przed obrazem Czarnej Madonny. "Podczas czuwania zawierzymy Matce cały Kościół i misjonarzy, będziemy adorować Pana i poznawać przyszłych misjonarzy z Centrum Formacji Misyjnej. Przyjmiemy także nowych członków do Papieskiej Unii Misyjnej" - zapowiada o. Luca Bovio, sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej.
"To wspaniała okazja, żeby doświadczyć misyjnego wymiaru Kościoła, spotkać się ze sobą, wykorzystać czas na rozmowy i modlitwę oraz pogłębić własną misyjną formację" - dodaje o. Bovio.
Kulminacyjnym momentem czuwania będzie sprawowana o północy Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Leszka Leszkiewicza.
Nad ranem w niedzielę odprawione zostanie nabożeństwo misyjne w Duchu Świętym, przygotowane przez studentów Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, przygotowujących się do wyjazdu na misje, a następnie przyjęcie nowych członków do Papieskiej Unii Misyjnej.
Na spotkanie zaproszeni są misjonarze i misjonarki, wolontariuszy i osoby świeckie, grupy róż Żywego Różańca, Misyjnego Apostolstwa Chorych, referentki i referentów misyjnych oraz kleryków z kół misyjnych, a także wszyscy, którym sprawy misji nie są obce.
Unia Misyjna powstała 102 lata temu we Włoszech. W Polsce zatwierdzona została przez Konferencję Episkopatu w Częstochowie w 1924 r. Celem Papieskiej Unii Misyjne jest formacja misyjna kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych, seminarzystów, świeckich animatorów misyjnych, a za ich pośrednictwem kształtowanie świadomości misyjnej katolików.
PUM, lk / Częstochowa
Więcej informacji TUTAJ