EKWADOR: Misje w górach
Podczas całego roku, praca pastoralna tu w górach, może być realizowana bardzo intensywnie, dzięki wielkiej pomocy ze strony delegowanych przez proboszcza osób świeckich, które pomagają poprzez swoje wspólnoty w kształtowaniu, formowaniu i umacnianiu wiary. Poprzez przygotowania do sakramentów ludzie ci w znacznym stopniu pomagają parafii w krzewieniu życia duchowego. Taki jest tutaj model pracy pastoralnej, że wielkie zaangażowanie świeckich pozwala na większe jednoczenie się i ludzi… i wspólnot, które podlegają naszej opiece duszpasterskiej.
Dla katechetów, animatorów i innych świeckich, którzy angażują się mocno w życie parafii i wspólnot, zorganizowaliśmy spotkanie z gotowaniem, grillowaniem, i różnymi konkurencjami sportowymi. To było nasze podziękowanie za ich pracę i wkład w rozwój i kształtowanie życia duchowego na terenie naszych wspólnot. Tradycyjnie kobiety zajęły się przygotowaniem ryżu, ziemniaków i innych smakołyków.
Nie zabrakło konkurencji sportowych, gdzie i kobiety mimo wysokości pokazały, że potrafią walczyć na boisku… no i oczywiście nie mogło zabraknąć potrawy typowej dla tego regionu Ekwadoru, a mianowicie przysmaku nazywanego tutaj EL CUY…. jak to mówi się w naszej Ojczyźnie – palce lizać…
Jednym z dość mocnych elementów życia, tutaj w górach jest uprawa rolna. Bardzo wyraźnie widoczne jest nastawienie ludzi na promowanie i konsumpcję produktów naturalnych. Wynika to z wielkiego poszanowania MATKI ZIEMI, jako głównego źródła dającego wszystko to, co jest potrzebne do życia. Podstawa takiego myślenia i sposobu życia wyrasta z tradycji i kultury ludzi zamieszkujących te ziemie. To poprzez korzenie indiańskie i tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie, zauważalne są te elementy silnej aprobaty dla wszelkich produktów naturalnych, od uprawy ziemi (wolnej od środków chemicznych), po uprawę roślin, które służą nie tylko do jedzenia, ale np. też do przygotowywania wywarów leczniczych.
Ostatnio w naszej malutkiej mieścinie Ludo, otwarty został dom Stowarzyszenia Producentów Agroekologicznych.
Główną działalnością gospodarczą mieszkańców naszej wioski i wspólnot położonych naokoło Ludo jest produkcja i wprowadzanie do obrotu produktów rolnych. Stowarzyszenie to zostało założone aby wspierać rozwój rolnictwa i hodowlę bydła. Członkowie tego stowarzyszenia to rolnicy z okolicznych wiosek, zajmujący się uprawą owoców, warzyw, roślin strączkowych, bulw, kwiatów, roślin leczniczych i hodowlą zwierząt - owiec, świń, drobiu i bydła. Wszystko co zostanie wyprodukowane, wiezie się do miasta, aby poprzez sprzedaż produktów móc utrzymać rodziny i przyczynić się do rozwoju stowarzyszenia.
Stowarzyszenie za cel stawia sobie pracę z zaangażowaniem i odpowiedzialnością, aby realizować działania na rzecz poprawy życia tutejszego społeczeństwa, poprawy środowiska i kultury, przy jednoczesnym poszanowaniu matki Ziemi jako naturalnego źródła utrzymania, dającego korzyści rodzinom, konsumentom i przyszłym pokoleniom.
Tomasz Gwiazda, Mariusz Szczepański (SVD)
Opr. MŁ