Fundacja Redemptoris Missio na ratunek Pigmejom
Już 8 marca wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio – dr Dominik Chmiel i Marek Mirzejewski - wyjadą do Monasao w Republice Środkowoafrykańskiej, aby szkolić personel przychodni zdrowia. Dziś nie pracuje tam żaden wykształcony medyk. Na miejscu jest jedynie grupa osób udzielających podstawowej pierwszej pomocy w nagłych przypadkach.
W ramach działań edukacyjnych będą prowadzone wykłady, ćwiczenia i pokazy. Część zajęć będzie miała charakter praktyczny i będzie się odbywała w lokalnej przychodni zdrowia, za zgodą wszystkich zainteresowanych. W zajęciach edukacyjnych będą mogli uczestniczyć również pracownicy ośrodków zdrowia spoza Monasao.
Dzięki wolontariuszom z Redemptoris Missio wiedza i umiejętności personelu wzrosną. To początek programu, który pozwoli stworzyć w Monasao samodzielną i profesjonalną opiekę zdrowotną.
Wolontariusze oprócz szkolenia personelu będą także edukować lokalną ludność jak zachować dobre zdrowie oraz wspomagać ośrodek zdrowia w codziennej pracy. Razem z nimi do Monasao trafi także sporo przydatnego sprzętu medycznego.
Projekt jest ważny z uwagi na szczególnie trudną sytuację panującą w Republice Środkowoafrykańskiej. Od wielu lat trwa tam wojna domowa, a społeczeństwo nie ma dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji.
Lokalnym koordynatorem projektu jest misja katolicka w Monasao prowadzona przez ks. Wojciecha Lulę. Organizatorem projektu jest Fundacja Redemptoris Missio.
Relacja z wolontariatu medyków będzie publikowana na Facebooku Fundacji Redemptoris Missio. O tym, jak wesprzeć działania wolontariuszy można przeczytać pod adresem redemptorismissio.org.
Fundacja powstała w 1992 roku w Poznaniu z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Celem istnienia Fundacji jest stworzenie profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata.
FRM / Poznań