Jesienne zebranie Papieskich Dzieł Misyjnych
Przygotowania do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w 2019 r. oraz jubileusz 25-lecia działalności Wydawnictwa Papieskich Dzieł Misyjnych Missio-Polonia to główne tematy zebrania Papieskich Dzieł Misyjnych oraz innych środowisk misyjnych w Polsce, które odbyło się w dniach 4-5 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.
Uczestnicy zebrania zastanawiali się nad przygotowaniem do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w 2019 r. To propozycja papieża Franciszka i prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów abp. Fernando Filoniego. Polega na tym, by październik 2019 r. był przeżywany w duchu misyjnym we wszystkich wspólnotach kościelnych na świecie.
W rozmowie z KAI ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych podkreślił, że chodzi o ożywienie inicjatyw misyjnych już funkcjonujących i rozbudzenie szerszej świadomości misyjnej Ad Gentes. - Duszpasterstwo i misje nie mogą być gdzieś na marginesie. Te dwa wymiary życia kościelnego muszą się wzajemnie i harmonijnie przenikać - podkreślił.
Natomiast bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji w rozmowie z KAI zwrócił uwagę na konieczność połączenia problematyki misyjnej z tematem rodziny. - Z chrztu świętego wynika prawda, że wszyscy jesteśmy uczniami i misjonarzami. Wiara jest przekazywana i formowana we wspólnocie rodzinnej. Dzielenie się wiarą to wielka misja rodziny i rodziców – powiedział.
Zwrócił też uwagę, że świadomość tej misji trzeba w rodzinach rozbudzać. - Rodzina powinna stać się podmiotem ewangelizacji, na co zwrócił uwagę synod o rodzinie, spotkanie w Dublinie, a wcześniej wiele na ten temat mówił św. Jan Paweł II – podkreślił bp Mazur. Mówił tez o konieczności modlitwy za misje w rodzinach.
Podczas dyskusji nad zaangażowaniem i pracą Papieskich Dzieł Misyjnych uczestnicy spotkania pytali m.in. o to, do kogo trafiać z problematyką misyjną. Zwrócono uwagę na młodzież przygotowująca się do bierzmowania oraz na zaangażowanie misyjne w katechezie.
O roli wychowania misyjnego w ramach programu katechetycznego mówił ks. Jacek Gancarek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Częstochowskiej. – Ważną rzeczą jest danie katechetom dobrego narzędzia do pracy z dziećmi i młodzieżą. W naszej archidiecezji już od 3 lat wydajemy w Referacie Misyjnym Kurii Metropolitalnej „Misyjne abc dla katechetów”, w którym katecheci otrzymują m.in. propozycje tematów misyjnych i sposobów wykorzystania ich w roku liturgicznym” – powiedział.
Podczas spotkania podkreślono również jak ważne w kolejnych miesiącach będą nabożeństwa misyjne oraz przybliżanie świadectw misjonarzy.
Spotkanie zakończyło się Mszą św., która była dziękczynieniem za 25 lat działalności Wydawnictwa PDM Missio-Polonia. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił były dyrektor Wydawnictwa ks. Antoni Mulka.
W homilii podkreślił, że „wszyscy jesteśmy na służbie Chrystusa i Kościoła”. - Naszym zadaniem jest głoszenie słowa Bożego, by wypełnić mandat misyjny Chrystusa. Wydaje się, że ewangelizacja jest potrzebna także w Polsce – mówił.
Nawiązując do czytań mszalnych duchowny przypomniał, że Ewangelia realizuje się w konkrecie i to Pan Bóg daje wzrost a wielkie dzieła Boże zaczynają się od modlitwy.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa o kard. Adamie Kozłowieckim SJ, wielkim misjonarzu w Zambii.
ks. mf / Częstochowa