Konkurs „Mój szkolny kolega z misji” - zebrano ponad 32 tys. zł
Ponad 32 tys. zł zebrali wolontariusze w ramach 19. edycji konkursu „Mój szkolny kolega z misji” organizowanego przez Dzieło Pomocy „Ad Gentes”. Celem akcji jest rozbudzenie wśród uczniów szkół podstawowych zainteresowania misjami prowadzonymi na wszystkich kontynentach. W najbliższy czwartek zostanie ogłoszona lista tegorocznych laureatów konkursu.
Jak podaje dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, ks. prał. dr Zbigniew Sobolewski, do ostatniego etapu konkursu zakwalifikowało się 400 szkół podstawowych z całej Polski. W tym roku wyjątkowo nie odbędzie się tradycyjna gala rozdania nagród. Lista laureatów zostanie ogłoszona za pośrednictwem strony internetowej www.adgentes.misje.pl, a nagrody zostaną przesłane bezpośrednio do szkół.
Co roku, oprócz gali wręczania nagród, zabieraliśmy uczestników w różne ciekawe miejsca np. raz byliśmy na Stadionie Narodowym, innym razem u prezydenta i w Sejmie, a także w Zamku Królewskim. W przyszłym roku będzie nasze 20-lecie, chcemy zorganizować je z przytupem, zaprosić najaktywniejszych uczestników, którzy żyją tą tematyką – zapewnił duchowny.
Wokół konkursu, w niektórych szkołach, powstały grupy misyjne, funkcjonujące przez cały rok. Służą pogłębieniu wiedzy o życiu na innych kontynentach, kształtowaniu postaw tolerancji, solidarności oraz rozbudzaniu wrażliwości na sytuację rówieśników w najuboższych krajach świata. Integrują uczniów wokół idei otwartości na różnorodne kultury i religie.
Kategoria charytatywna konkursu służy rozbudzeniu przedsiębiorczości oraz kształtowaniu ducha współpracy celem wsparcia projektów edukacyjnych na misjach. Dzieci nie zbierały pieniędzy bezpośrednio, miały wykazać się własną pomysłowością – organizowały imprezy charytatywne, sprzedawały kartki świąteczne, wypieki, palmy itp. wszystko po to by rozpowszechniać ideę misji i pogłębiać swoją wiedzę na ten temat.
- W kategorii charytatywnej dzieci zebrały 32,800 zł. Te pieniądze zostaną przekazane siostrom karmelitankom Dzieciątka Jezus na wyposażenie nowo powstałej szkoły podstawowej w Gitega-Songa. Wspieraliśmy budowę tej placówki, teraz zbieramy na jej wyposażenie – wyjaśnił dyrektor Dzieła.
Ks. Sobolewski dodał, że jak co roku konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, chociaż przebiegał w czasie epidemii koronawirusa. - Zazwyczaj w inicjatywie „Mój szkolny kolega z misji” uczestniczy ok. 6 tysięcy osób, w tym również nauczycieli, katechetów, grup misyjnych... W tym roku, mimo epidemii, mieliśmy ok. 4 tys. uczestników, uważam że to bardzo dobry wynik – podsumował.
- Konkurs, który organizujemy już dziewiętnasty rok, służy przede wszystkim wzbudzeniu wśród dzieci i młodzieży zainteresowania misjami. W ramach inicjatywy niektórzy nauczyciele przeprowadzają lekcje na temat sytuacji rówieśników w różnych krajach Afryki, Azji... Często organizowane są też spotkania z misjonarzami i misjonarkami, którzy opowiadają o swojej pracy. Chodzi o rozbudzenie ciekawości, zachęcenie by dzieci wykazały się inicjatywą, uwrażliwienie na innych. To też okazja do poznania kultury i uwarunkowań społecznych danego kraju – wyjaśnił dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.
Tegoroczna edycja akcji nawiązuje do październikowego Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.
Konkurs dla uczniów odbywa się w pięciu kategoriach: literackiej - praca w dowolnej formie literackiej prezentująca działalność polskich misjonarzy w 99 krajach misyjnych albo też formy pomocy i zaangażowania uczniów w dzieło misyjne, plastyczna – rysunek, grafika lub obraz, temat prac plastycznych nawiązujący do pracy misjonarzy lub form zaangażowania misyjnego dzieci i młodzieży, muzyczna – utwór muzyczno-wokalny nagrany w formie dźwiękowej lub wizyjnej o tematyce misyjnej, charytatywna – trwające przez rok szkolny inicjatywy i działania uczniów mające na celu zaangażowanie społeczności lokalnej w akcję zbierania środków finansowych na cel wskazany w tym roku.
Osobną kategorię stanowi konkurs dla nauczycieli na scenariusz lekcji – w ramach różnych przedmiotów i ścieżek edukacyjnych projekt scenariusza zajęć lekcyjnych z uwzględnieniem problematyki misyjnej. Temat zajęć nie musi wprost nawiązywać do tematu konkursu, może skupić się na nauczaniu papieża Franciszka zawartego w "Evangelii gaudium" lub prezentacji działalności misjonarzy oraz sytuacji dzieci i młodzieży w krajach misyjnych.
Szczegółowy regulamin oraz informacje na temat XIX edycji konkursu znajdują się na stronach: www.adgentes.misje.pl
ar / Warszawa