Krzysztof Gołębiowski: Każdy wierny jest odpowiedzialny za działalność misyjną
– Chrześcijanie wszystkich wyznań stanowią nieco ponad 20% ludności świata. Dlatego tym większa jest odpowiedzialność każdego wiernego za działalność misyjną i szerzenie wiary – mówi red. Krzysztof Gołębiowski, w związku z obchodzoną 8 marca Niedzielą „Ad Gentes”.
W Kościele polskim w II Niedzielę Wielkiego Postu obchodzony jest Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, w tym roku pod hasłem „Eucharystia i misje”. Tego dnia nazywanego też Niedzielą „Ad Gentes” prowadzona jest zbiórka na rzecz misji.
Kościół polski od wielu już lat uczestniczy w działalności misyjnej całego Kościoła. W tej chwili ponad 1900 misjonarzy polskich - księży diecezjalnych i zakonnych, sióstr zakonnych i osób świeckich pracuje w prawie 100 krajach na całym świecie. Najwięcej jest ich w Ameryce Łacińskiej i Afryce, ale też w Azji i w Oceanii. – Celem Niedzieli Ad Gentes jest po pierwsze przypominanie o potrzebach misyjnych, o obowiązku misyjnym każdego Kościoła lokalnego – mówi red. Gołębiowski. – Drugim celem jest wspieranie misjonarzy na różne sposoby - przede wszystkim modlitwą, ofiarowaniem za nich Mszy św., ale też wspieranie w sposób materialny – dodaje.
Kościół w Polsce prowadzi w tej chwili około 180 projektów różnych różnej wielkości i rodzaju we wszystkich krajach, w których pracują polscy misjonarze. – Działalność ta jest bardzo różnorodna – zauważa red. Gołębiowski. – Są to są szkoły, ośrodki zdrowia, placówki oświatowe, kaplice, kościoły, punkty katechetyczne.
– Trzeba pamiętać, że ciągle jeszcze chrześcijanie wszystkich wyznań – katolicy, prawosławni i protestanci stanowią nieco ponad 20% ludności świata – zauważa red. Gołębiowski. - Ciągle jeszcze większość populacji nie zna chrześcijaństwa i wiary chrystusowej, dlatego tym większa jest odpowiedzialność każdego wiernego i każdego Kościoła lokalnego za działalność misyjną i szerzenie wiary na całym świecie – podsumowuje.
hsz / Warszawa