Misja medyczna w środku Afryki
W październiku troje lekarzy z Warszawy wyruszy do Republiki Środkowoafrykańskiej. Przez miesiąc będą pracować charytatywnie w misyjnym szpitalu w Bagandou, założonym i finansowanym przez diecezję tarnowską.
Jest to już druga taka akcja. Poprzednio dwoje chirurgów - Katarzyna Cybula i Paweł Sobieszczuk odwiedziło szpital w Bagandou w kwietniu 2016 roku. Wówczas zoperowali blisko 20 osób, w tym wielu chorych z wolami endemicznymi pokaźnych rozmiarów, dla których nie było leczenia w tym biednym kraju. W tym roku dołączy do nich pani doktor Anna Borkowska, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii.
Misja medyczna lekarzy jest możliwa dzięki finansowaniu ze środków diecezji tarnowskiej, ale także wielu osób dobrej woli, dzięki którym zebrano ponad 10 tyś. złotych na leki i dodatkowy sprzęt medyczny dla szpitala. Dzięki prywatnym sponsorom udało sie zakupić siatki przepuklinowe wartości blisko 3 tyś. złotych oraz otrzymać od szpitala w Mińsku Mazowieckim diatermię.
Wyjazd ten po raz drugi organizowany jest we współpracy Dzieła Misyjnego diecezji tarnowskiej i Emilii Bylickiej, lekarza, wieloletniego współpracownika szpitala w Bagandou.
Szpital w Bagandou zbudowany i finansowany przez diecezje tarnowską działa już 10 rok od ponownego otwarcia w 2008 roku. Szpital posiada 50 łóżek dla chorych, blok operacyjny, salę porodową, aptekę i gabinet dentystyczny. Każdego roku konsultacje przechodzi około 3,5 tys. pacjentów, a z nich ponad 2 tys. poddawanych jest hospitalizacji. 60% pacjentów konsultowanych i hospitalizowanych stanowią dzieci do 5 roku życia.