Misyjna wizyta ks. bp Andrzeja Jeża w Republice Konga
Przybywam tu, aby umocnić moją własną wiarę i zachęcić was do jej odważnego wyznawania na drogach waszego życia
Misyjna wizyta biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w Republice Konga trwała od 14 do 26 lutego 2014 roku. Biskup odwiedził m.in. placówki misyjne w Brazzaville, Gambomę, Oyo i Loulombo. W Republice Konga od 40 lat Słowo Boże głoszą misjonarze z diecezji tarnowskiej.
Na samym początku misyjnej wizyty biskup Andrzej Jeż odwiedził nuncjusza apostolskiego w tym kraju, którym jest polski duchowny abp Jan Pawłowski. Arcybiskup Pawłowski zaprosił biskupa tarnowskiego na wspólne spotkanie w którym wzięli udział również misjonarze z Polski.
Głównym celem misyjnej wizyty pasterza tarnowskiego była konsekracja Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Louvakou. Sanktuarium wybudował tarnowski misjonarz ks. Marian Pazdan. W uroczystości konsekracyjnej wzięli udział biskupi kongijscy na czele z nuncjuszem apostolskim oraz wieloma kapłanami i rzeszą wiernych. W uroczystości wzięli również udział władze państwowe i przedstawiciele rządu Republiki Konga. Podczas uroczystej konsekracji świątyni, biskup Andrzej Jeż przekazał tamtejszej wspólnocie relikwie świętej s. Faustyny.
W kazaniu wygłoszonym po francusku polski hierarcha powiedział: „Ta ziemia, jaką jest region Niari, otworzyła swoje drzwi dla Ewangelii już jakiś czas temu, gdzie ewangelizowali pierwsi misjonarze ojcowie spirytyni. Dziś jesteście dobrym owocem ich pracy tak obficie pobłogosławionej przez Boga. Teraz, kiedy poświęcamy sanktuarium Miłosierdzia Bożego lepiej rozumiemy prawdę, że Bóg jest miłością. Bóg jest z nami w osobie Jezusa Chrystusa”.
Na zakończenie uroczystej Eucharystii biskup Jeż odznaczył misjonarza ks. Mariana Pazdana godnością kanonika gremialnego kapituły tarnowskiej. Ks. Marian w Republice Konga głosi Ewangelię już 24 lata i jest niezwykle zasłużony na rzecz Kościoła tego kraju.
16 lutego w niedzielę biskup Andrzej Jeż udzielił Chrztu Świętego 43 dzieciom szkolnym w wieku od 10 do 16 lat. Podczas Eucharystii odbyła się również pierwsza Komunia Święta dla 67 dzieci. Uroczystość trwała około 3 godzin.
Uroczystość ta miała miejsce w parafii pw. Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w Brazzaville gdzie duszpasterzem jest kapłan diecezji tarnowskiej ks. Bogdan Piotrowski. W kazaniu ksiądz biskup mówił o rodzinie jako bogactwie Afrykańczyków zachęcając by o nie dbali i pielęgnowali. Na zakończenie Mszy Świętej pasterz diecezji tarnowskiej odznaczył godnością kanonika gremialnego kapituły bocheńskiej ks. Bogdana Piotrowskiego który róweniż od 24 lat posługuje w Republice Konga.
W dniu 18 lutego biskup Andrzej Jeż przewodniczył Mszy Świętej w wiosce Oyo. Biskup modlił się przy grobie ks. Józefa Piszczka który przepracował na tej misji 25 lat. Wizyta w Oyo była też okazją do uczczenia z wyprzedzeniem pierwszej rocznicy śmierci księdza Józefa. Podczas kazania hierarcha nawiązał do pracy księży tarnowskich, którzy tak wiele pozostawili śladów swojego apostolskiego zapału, dodając iż ksiądz Józef zostawił nawet swoje życie. W Oyo biskup Jeż spotkał się z miejscowym biskupem Wiktorem Abagna, który prosił o kontynuacje pracy misjonarzy z diecezji tarnowskiej.
W sobotę 21 lutego biskup tarnowski odprawił Mszę Świętą w Loulombo po czym modlił się przy grobie ks. Jana Czuby którego zamordowano w 1998 roku. W kazaniu Ksiądz Biskup głosił: „Przybywam tu, aby umocnić moją własną wiarę i zachęcić was do jej odważnego wyznawania na drogach waszego życia. Dzisiaj człowiek chce być większy niż Bóg, dlatego przedwczesna śmierć ks. Jana Czuby, młodego misjonarza z diecezji tarnowskiej w październiku 1998 r. mówi nam, że nienawiść nie jest akceptowana przez Boga, ani przez tych, którzy wierzą w Jezusa Chrystusa”.
Wizyta w Loulombo była okazją do zamieszczenia tablicy pamiątkowej upamiętniającej pracę i śmierć księdza Jana Czuby. Na tablicy zostały umieszczone słowa męczennika napisane tuż przed jego śmiercią „ Zostaję na miejscu do końca”.
Biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas swojej misyjnej wizyty odwiedził wielu biskupów oraz misjonarzy polskich. Wizyta zakończyła się 26 lutego 2014 r.
Przemysław Matuszewski