Obchody Światowego Dnia Chorych na Trąd
Dnia 26 stycznia 2014 r. Sekretariat Misyjny Jeevodaya i Fundacja Heleny Pyz Świt Życia zapraszają na obchody 61. Światowego Dnia Chorych na Trąd. Mszę św. w intencji ludzi trędowatych i osób im pomagających w katedrze warszawsko-praskiej przy ul. Floriańskiej 3 o godz. 12.30 odprawi o. Kazimierz Szymczycha SVD Sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Po Mszy św. w podziemiach katedry spotkanie z okazji 25-lecia posługi trędowatym dr Heleny Pyz. W programie premierowa projekcja filmu "Moje Jeevodaya" oraz wspomnienia rodziny, przyjaciół i wolontariuszy.
I Ty możesz pomóc pokonać trąd.
*********************************************
Ośrodek Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya, którego nazwa oznacza świt życia, mieści się w indyjskim stanie Chhattisgarh. Założyli go w 1969 roku: Adam Wiśniewski SAC (ksiądz i lekarz) oraz Barbara Birczyńska. 0d 1989 roku (czyli 25 lat) pracuje w nim dr Helena Pyz, polska lekarka i misjonarka świecka.
Wraz z zespołem przyuczonych przez siebie paramedyków rocznie udziela około 10 000 porad lekarskich, w tym wykonuje drobne zabiegi medyczne. Podczas swojej pracy wykryła i podjęła leczenie 7000 nowych przypadków trądu. Jest też jedynym lekarzem dla kilkunastu tysięcy trędowatych z okaleczeniami, którzy nie mają możliwości leczenia się gdzie indziej. W prowadzonej przez Ośrodek szkole uczy się i mieszka w internacie 500 dzieci z rodzin osób naznaczonych trądem. Dr Pyz zajmuje się zarówno pracą lekarską, jak i organizacją finansowania placówki działającej całkowicie charytatywnie. Dla mieszkańców Ośrodka Jeevodaya, szczególnie dzieci, jest wychowawcą, przyjacielem, lekarzem. Większość mieszkańców i pacjentów nazywa ją słowem Mami.
Dzieli się też swoim doświadczeniem pracy w wyjątkowych warunkach z lekarzami i studentami medycyny z Polski i innych krajów Europy. Podczas jej działalności około 100 wolontariuszy odwiedziło Ośrodek Jeevodaya i mogło się włączyć w jego pracę.
Helena Pyz w 10. roku życia przeszła chorobę Heinego-Medina, wskutek czego przez wiele lat posługiwała się w chodzeniu kulami łokciowymi, a od 2011 roku porusza się na wózku inwalidzkim.
Helena Pyz jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, m.in.: Orderu Odrodzenia Polski (2005), tytułu Gloria Medicine (2007), Orderu Uśmiechu (2008) i indyjskiej nagrody Żyć Sercem – Dżijo dil se (2013), a także nagrody warszawskiego KIK – Pontifici (2013).
Trąd (choroba Hansena) jest chorobą uleczalną, jednak nieleczony prowadzi do trwałych powikłań i kalectwa. Stygmatyzacja społeczna i odrzucenie to przyczyny ukrywania przez chorych pierwszych objawów choroby, co pogarsza ich sytuację i utrudnia leczenie.
Ostatnie dane WHO z roku 2012 podają liczbę 232 857 nowo wykrytych przypadków trądu na całym świecie. W Indiach notuje się 58% globalnych zachorowań na trąd.