10 kwi

Odwiedziny polskich misjonarek i misjonarzy posługujących w Brazylii i w Peru

W dniach od 27 lutego do 20 marca 2025 r. odbyły się odwiedziny polskich misjonarzy posługujących w Brazylii i w Peru. Z wizytą udali się do Nich przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji, bp Jan Piotrowski wraz z sekretarzem  Komisji o.  Kazimierzem Szymczychą SVD. Poniżej można zapoznać się z przebiegiem wizytacji.

W piątek, 28 lutego 2025 r.  przylecieliśmy do Brazylii. W Sao Paulo spotkaliśmy się z tamtejszymi misjonarzami. 

W sobotę, 1 marca  przylecieliśmy do stanu Parana, do Cascavel na małe lotnisko,  położone najbliżej parafii ks. Piotra Pochopienia. Stamtąd jechaliśmy ok. 246 km do Laranjal, do parafii św. Piotra Apostoła.  Po przyjeździe, pierwsze kroki skierowaliśmy na cmentarz, aby pomodlić się za wszystkich tam spoczywających.  Zwróciliśmy uwagę, że wiele grobów nie ma tablic z nazwiskami, tylko numery.  Powodem jest ubóstwo; ludzi często nie stać na zrobienie tablicy, czy grobowca. Niejednokrotnie ledwo wiążą koniec z końcem, dlatego wiele spraw staje się drugorzędnymi. Następnie obejrzeliśmy historię Matki Bożej z Aparecidy – patronki Brazylii przygotowanej przez dzieci z kółka teatralnego i wysłuchaliśmy pieśni „Witamy cię, Alleluja” przygotowanej dla nas w języku polskim przez dziecięcą scholę. Na zakończenie dnia odprawiliśmy dla zebranych Mszę świętą.

W niedzielę, 2 marca o godzinie 9.00 w kościele głównym sprawowaliśmy Mszę św. w której uczestniczyli przedstawiciele miasta na czele z Burmistrzem Maycon Lopes Simioni i Radą Miasta. Po Komunii, na uwielbienie, młodzież wykonała śpiew „Ave Maria” po łacinie, a na zakończenie zaśpiewała po portugalsku Barkę. Po Mszy św. znaleźliśmy trochę  czasu, aby zobaczyć miasto i dzieła budowlano-remontowe i pastoralne, które zostały zrealizowane dzięki pomocy Diecezji Kieleckiej. Ksiądz Piotr Pochopień wraz z parafianami wyrazili ogromną wdzięczność za każdą „cegiełkę” przeznaczoną na potrzeby misyjne w tej parafii. Po obiedzie udaliśmy się do kościoła filialnego na Mszę św., gdzie jest przepiękny drewniany kościół. Tam mieszkańcy zaśpiewali na nasze powitanie w języku polskim „Sto lat” a później „Góralu, czy ci nie żal”. Polskich akcentów w podróży nam zatem nie brakowało.  Po Mszy św. udaliśmy się na wspólny poczęstunek. Następnie przejechaliśmy do parafii ks. Marka Figurskiego w Espigão Alto do Iguaçu, oddalonej o 178 km. Tam o godzinie 19.00 wzięliśmy udział w  wieczornej Mszy św. rozpoczynającej  kurs przygotowawczy dla Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii.

W poniedziałek, 3 marca udaliśmy się na śniadanie do parafii w Quedas do Iguaçu , gdzie posługują księża ze zgromadzenia Towarzystwa Chrystusowego: ks. Andrzej Wojteczek, który jest proboszczem i zarazem prowincjałem oraz jego wikariusze – ks. Kazimierz Przegendza i ks. Franciszek Adamczyk. Następnie wróciliśmy do Espigão Alto do Iguaçu, gdzie o godz. 11.00 sprawowaliśmy Mszę św. po polsku z wszystkimi polskimi misjonarzami posługującymi w diecezji Guarapuava. Po południu spotkaliśmy się ze zgromadzonymi misjonarzami na wspólnym obiedzie Mieliśmy tam przyjemność porozmawiać m.in. z jednym z najstarszych misjonarzy ks. prałatem Wiesławem Morawskim, pochodzącym z diecezji płockiej, który przybył do  Brazylii w  1974 roku. Po obiedzie udaliśmy się do parafii w mieście Pitanga  oddalonego o 226 km. Tam powitali nas proboszcz ks. Zdzisław Nabiałczyk z wikariuszem ks. Mirosławem Rietzem. Wieczorem uczestniczyliśmy we Mszy św. kończącej spotkanie rekolekcyjno-formacyjne Grupy Nowej Ewangelizacji zwanej  „Campista”.

We wtorek, 4 marca, po śniadaniu udaliśmy się do miasta Pinhão,  gdzie proboszczem jest ks. Tadeusz Semmerling. Dotarliśmy tam przed południem, bowiem mieliśmy do przejechania aż 153 km. W samo południe była Msza św. a po niej obiad po którym udaliśmy się do stolicy do miasta Guarapuava znajdującego się jakieś 74 km. od Pinhão. Tam czekał już na nas Biskup Amilton Manoel da Silva.

W Środę Popielcową, 5 marca o godzinie 9.00 sprawowaliśmy Eucharystię w Katedrze w Guarapuava.  Po obiedzie udaliśmy się do oddalonej 78 km. ostatniej parafii w mieście Inácio Martins, której proboszczem jest ks. Roman Góra, pochodzący z diecezji tarnowskiej. Tam o godzinie 19.00 sprawowaliśmy Eucharystię. Po niej mieliśmy czas na rozmowę  z ks. Romanem posługującym w tym miejscu od 2007 roku.

W czwartek, 6 marca dobiegła końca nasza wizyta w diecezji Guarapuava. Po śniadaniu  przejechaliśmy ok 236 km. do Kurytyby, kolebki polskiej emigracji, gdzie czekał już na nas z obiadem ks. Kazimierz Długosz, były prowincjał Towarzystwa Chrystusowego. Spotkanie rozpoczęło się w Domu prowincjalnym Towarzystwa Chrystusowego, podczas którego przybywający misjonarze z Kurytyby i okolic cieszyli się możliwością nieformalnej rozmowy z nami, oraz wymianą wrażeń z pracy duszpasterskiej. W spotkaniu uczestniczyło 20 misjonarzy z różnych rodzin zakonnych oraz diecezji. Towarzystwo Chrystusowe reprezentowane było przez 7 księży. Obecne były również siostry zakonne ze zgromadzenia: Misjonarek Chrystusa Króla, Franciszkanek Rodziny Maryi oraz ze zgromadzenia św. Józefa. Przybył także pan Oskar Płonka realizujący programy o Polonii brazylijskiej, które regularnie ukazują się na antenie TV Polonia.  Korzystając z okazji przeprowadził wywiad z księdzem Biskupem oraz obecnymi misjonarzami. Po obiedzie kontynuowaliśmy spotkanie w kościele. Proboszcz parafii, a zarazem ekonom prowincji księży chrystusowców i organizator spotkania, ks. Kazimierz Długosz  tym razem już oficjalnie nas przywitał, dziękując księdzu Biskupowi za troskę o misjonarzy, która wyraża się nie tylko w odwiedzinach, ale w stałej pomocy, której udziela ksiądz Biskup polskim misjonarzom. Gospodarz spotkania w kilku słowach przedstawił historię parafii oraz oprowadził zebranych po jej wnętrzu. Następnie wysłuchaliśmy sprawozdania z pracy różnych zgromadzeń zakonnych w Brazylii. Zapoznaliśmy się również z obecnymi misjonarzami i z przyjemnością poznaliśmy historię ich pracy na Ziemi Krzyża Południa, którą się z nami podzielili. Ksiądz biskup, podziękował zebranym za pełnienie z dużym oddaniem misji w Brazylii, przypomniał o jej znaczeniu dla Kościoła, podzielił się wiadomościami z życia Kościoła w Polsce a szczególnie z diecezji kieleckiej, której jest ordynariuszem. Opowiedział również o  pracy na rzecz misji i działalności polskich misjonarzy w innych krajach. Z kolei ojciec Kazimierz Szymczycha SVD, Sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji  zapoznał  zebranych misjonarzy z możliwościami uzyskania pomocy dla realizowanych przez nich projektów oraz w imieniu Komisji Misyjnej Episkopatu Polski udzielił finansowego wsparcia przybyłym misjonarzom. Spotkanie zakończyliśmy wspólną modlitwą oraz adoracją Najświętszego Sakramentu. Wieczorem sprawowaliśmy Mszę Świętą dziękczynną w parafii św. Piotra i Pawła, której przewodniczył ksiądz biskup, dziękując za pracę księżom chrystusowcom a szczególnie  obecnemu proboszczowi parafii.  Nasz pobyt w Kurytybie zakończył się wieczornym spotkaniem na plebanii.

W piątek, 7 marca wczesnym rankiem udaliśmy  się z na lotnisko, skąd samolotem kontynuowaliśmy swoją podróż, aby przez  San Paulo udać się do Salvadoru de Bahia. Tutaj od 7 do 20 marca gospodarzem naszego pobytu był misjonarz ks. Grzegorz Trojan, pochodzący z diecezji tarnowskiej. Po krótkim przywitaniu uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, a następnie sprawowaliśmy Mszę Świętą pod przewodnictwem księdza biskupa Jana w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela.

W sobotę, 8 marca wzięliśmy udział w spotkaniu z księdzem Kardynałem Sergio i pielgrzymowaliśmy do sanktuariów św. Siostry Dulce dos Pobres i Senor de Bonfimdo.  Wieczorem uczestniczyliśmy w  Eucharystii w kaplicy św. Franciszka z Asyżu.

W niedzielę, 9 marca rozpoczęliśmy dzień poranną Eucharystią sprawowaną w Parafii Jezusa Zmartwychwstałego, w której posługują Ojcowie Redemptoryści. Wieczorem z kolei ponownie sprawowaliśmy Mszę Świętą w kościele św. Jana Chrzciciela. Naszą wizytę   w Salvadorze de Bahia zakończyliśmy wieczornym spotkaniem na wspólnej kolacji z misjonarzami  posługującymi w tym mieście.

W poniedziałek, 10 marca zdecydowaną większość część dnia zajęła nam podróż do Brasilii – stolicy administracyjnej Brazylii. Udało nam się jednak nawiedzić Bazylikę Mniejszą św. Franciszka i  spożyć kolację z naszymi gospodarzami Ojcami Franciszkanami.

We wtorek, 11 marca o poranku sprawowaliśmy Eucharystię w  Seminarium Ojców Franciszkanów. Następnie udaliśmy się do Jardim de Imaculada – Ogrodu Niepokalanej, czyli do Brazylijskiego Niepokalanowa. W drodze powrotnej odwiedziliśmy kościół św. Antoniego w  Cidade Ocidental, oraz kościół i klasztor franciszkański w Valparaiso de Goias.

W środę,  12 marca mieliśmy dzień przeznaczony na  spotkanie z polskimi misjonarkami i misjonarzami posługującymi w  Brasilii i jej  okolicach. Odbyło się ono w parafii św. Piotra w Aguas Lindas w Diecezji Luziania. W spotkaniu uczestniczyli: polski biskup misyjny Jan Wilk OMI, dwunastu kapłanów, dwie siostry zakonne i jeden brat zakonny. Po uroczystej Eucharystii, sprawowanej w języku polskim, spotkaliśmy się na wspólną braterską agapę. Wracając do Brasilii, odwiedziliśmy słynną Katedrę Matki Bożej z Aparecida i takim akcentem zakończyliśmy swój pobyt w Brazylii.

W czwartek, 13 marca wyruszyliśmy w podróż do Peru. Po długiej drodze z przesiadkami wylądowaliśmy w Iquitos. Przybył razem z nami ks. Grzegorz Pańczyk posługujący w jednej z peruwiańskich parafii. Na lotnisku zostaliśmy powitani przez świeckie misjonarki, które z radością wymachiwały do nas polską flagą  dobrze zachowaną na takie okazje. To głównie one były  zaangażowane w organizację naszego pobytu w Peru. Panie: Beata Prusinowska, Anna Borkowska, Gabriela Filonowicz i Dominika Szkatuła pracują na co dzień w Wikariacie San Jose del Amazonas i każda z nich pełni posługę misyjną w inny sposób.

W piątek, 14 marca zjedliśmy śniadanie w towarzystwie goszczących nas misjonarek, podczas którego mogliśmy porozmawiać o działalności, którą realizuje każda z nich.  Biskup Jan zapewnił misjonarki o stałej modlitwie za nie i ich misję w Amazonii i wspomógł małymi projektami finansowymi w zakresie służby zdrowia, formacji  chrześcijańskiej Indian i remontu domu w Iquitos. Następnie zostaliśmy oprowadzeni  po biurach odwiedzanej przez nas  kurii. Mieliśmy tam krótkie spotkanie z Wikariuszem Generalnym, ks. Cesarem Caro po którym udaliśmy się na  spotkanie z biskupem Wikariatu Iquitos Miguelem Angelem Cadenas.  Z kolejną wizytą udaliśmy się do  ks. Marka Brulińskiego – z diecezji płockiej do jego parafii w Santa Clara, położonej nad rzeką Nanay. Po południu uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej i Mszy św. Biskup Jan sprawował Mszę św. posługując się bardzo dobrze językiem hiszpańskim, okazało się, że niewiele zapomniał sprzed ponad  25 lat, kiedy był misjonarzem w Chosica, na przedmieściach Limy.

W sobotę, 15 marca  rano wyruszyliśmy w podróż rzeką w towarzystwie misjonarki Beaty. Najpierw płynęliśmy po Amazonce, a później po rzece Napo, która jest dużym dorzeczem Amazonki. Kilkugodzinna podróż miała swój koniec koło godziny 15.00 w Santa Clotilde gdzie powitały nas siostry Meksykanki i nasza misjonarka Gabriela Filonowicz. Po spożyciu ciepłego posiłku zobaczyliśmy tamtejszy szpital w którym kierownikiem jest Gabriela.

W niedzielę, 16 marca odprawiliśmy w wiosce Santa Clotilde Mszę św. Była ona wielką radością dla mieszkańców, ponieważ w chwili obecnej nie ma tam księdza. Po południu zorganizowano nam wycieczkę do pobliskiej wioski Huiririmac, gdzie mogliśmy zachwycić się piękną przyrodą i czystą wodą, której tak bardzo brakuje dziś nie tylko w Amazonii, ale i na świecie.

W poniedziałek, 17 marca był naszym ostatnim dniem pobytu w tych okolicach. Odprawiliśmy  Mszę św. i  zjedliśmy wspólny pożegnalny obiad w domu misjonarki świeckiej Beaty Prusinowskiej. Następnie udaliśmy się na lotnisko – na to samo, które w 1985 r. przyjmowało papieża Jana Pawła II. Na pamiątkę tego historycznego wydarzenia postawiono tam wielki krzyż, pod który oczywiście udaliśmy się na krótką modlitwę i na ostatnie pamiątkowe zdjęcie. Po przylocie do Limy około godz. 21.30 udaliśmy się wraz z ks. Józefem Kamzą do parafii Matki Bożej Wspomożycielki prowadzonej przez Księży Salezjanów.

We wtorek, 18 marca rozpoczęliśmy dzień od wspólnej modlitwy Jutrznią z przybyłymi na spotkanie polskimi misjonarzami pracującymi w środkowym i południowym Peru. Po wspólnym śniadaniu udaliśmy się na spotkanie, gdzie zabraliśmy głos wyrażając wdzięczność za posługę wszystkich zgromadzonych misjonarek i misjonarzy. Mieliśmy przyjemność posłuchać o ich pracy, gdyż każdy z nich osobiście się zaprezentował. Wśród zgromadzonych znajdowały się Siostry Urszulanki Unii Rzymskiej oraz przedstawiciele Ojców Franciszkanów Konwentualnych, Księży Salezjanów, oraz księży „Fidei Donum” pochodzących z diecezji kieleckiej, opolskiej, siedleckiej i tarnowskiej. Następnie udaliśmy się do Bazyliki, która jest jednym z Kościołów Jubileuszowych Archidiecezji Limeńskiej, gdzie pod przewodnictwem Biskupa Jana sprawowaliśmy Eucharystię. W godzinach popołudniowych odwiedziliśmy o. Stanisława Olbrychta, franciszkanina, najstarszego polskiego misjonarza.

W środę, 19 marca, który był już ostatnim dniem naszej wizyty w Peru. Nawiedziliśmy Narodowe Sanktuaria św. Róży z Limy i Seńor de los Milagros oraz Katedrę. Wzruszającym momentem była modlitwa przed ołtarzem Matki Bożej Częstochowskiej i św. Jacka Odrowąża u Ojców Dominikanów, co było pięknym zwieńczeniem wizyty pasterskiej  u misjonarzy w Brazylii i w Peru.

W czwartek, 20 marca wylecieliśmy do Polski, zbudowani wszystkimi spotkaniami, tym  co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy, ufni, że ziarno siane przez Misjonarzy wyda obfity plon .


Znajdź nas


Komisja Episkopatu Polski
ds. Misji


ul. Byszewska 1
skr. poczt. 112
03-729 Warszawa 4

tel. +48 22 679 32 35
[email protected]

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
121 0.11105704307556