Odwiedziny polskich misjonarzy na Kubie
Na zaproszenie Ambasady RP przyleciała na Kubę delegacja z Polski celem rozeznania możliwości realizacji wspólnych projektów na wyspie. Wśród gości znaleźli się bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji do spraw misji przy KEP, sekretarz O. Kazimierz Szymczycha SVD, ks. Jerzy Limanówka SAC (Fundacja Salvatti) oraz pani Nina Mocior (Caritas Polska). Przy tej okazji polskie misjonarki i misjonarze posługujący na Kubie mieli okazję spotkać się w Hawanie i wymienić wspólne doświadczenia w głoszeniu Słowa Bożego i działalności ewangelizacyjnej.
Katastrofalna sytuacja ekonomiczna Kuby: braki w zaopatrzeniu w paliwo, wielogodzinne przerwy w dostawie prądu, szpitale bez leków i środków opatrunkowych itd. sprawia, że misjonarze na Kubie nie mają wielu okazji do spotkań. Dość powiedzieć, że to pierwsze takie spotkanie od kilku lat. Transport należy do jednych z największych wyzwań na Kubie: jedni nie mają samochodów wcale, inne stoją od miesięcy w warsztacie, jeszcze nni nie mają dostępu do paliwa, a transport publiczny w zasadzie nie istnieje. Najbardziej oddalonych od siebie Polaków dzieli około 1000 kilometrów, z czego zaledwie połowa drogi przypomina autostradę i jest pełna dziur i niebezpieczeństw. Transport kolejowy, lotniczy czy morski nie funkcjonuje. Dlatego największą wartością tych dwóch dni wspólnie spędzonych w Casa Sacerdotal w Hawanie była właśnie możliwość spotkania i osobistej rozmowy.
O niezapomnianą rodzinną atmosferę zadbała Pani Ambasador Joanna Kozińska-Frybes, która swoją inicjatywą i zaangażowaniem umożliwiła dotarcie misjonarzom z najdalej wysuniętych placówek. Gdyby nie wsparcie ambasady z pewnością takie spotkanie nie doszłoby do skutku. Ważne dla misjonarzy były obecność i słowa powitania przez Nuncjusza Apostolskiego na Kubie, Antoine Camilleri i biskupa Jana Piotrowskiego, który przypomniał o ważnej roli polskich misjonarzy posługujących na całym świecie.
Ksiądz biskup i ojciec Kazimierz w swoich wystąpieniach potwierdzili gotowość MIVA Polska i Dzieła Pomocy Ad Gentes do współpracy w realizacji projektów ewangelizacyjnych, edukacyjnych, opiekuńczych czy zakupie środków transportu, co spotkało się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem przez uczestników spotkania. Tę samą otwartość zaoferowała przedstawicielka Caritas Polska. Misjonarze szczególnie podziękowali Pani Ninie za praktyczne wskazówki, w jaki sposób poprawnie redagować wnioski i jaka jest procedura ich realizacji, począwszy od pomysłu aż do rozliczenia projektu po jego zakończeniu. Tym wszystkim rozmowom czynnie przysłuchiwała się Pani Ambasador razem z konsulem p. Rafałem Kliniewskim celem sprecyzowania zakresu, w jakim ambasada RP na Kubie mogłaby włączyć się do współpracy. W kraju, gdzie poszukiwania ryżu, cementu, stali czy paliwa są niesamowicie skomplikowane, wymiana informacji pomiędzy siostrami i księżmi z różnych prowincji jest bezcenna. Z kolei ksiądz Limanówka przedstawił proces przygotowania i przebieg współpracy z osobami zgłaszającymi się do wolontariatu misyjnego.
Spotkanie zbiegło się w czasie z huraganem Rafael, który - ze względów bezpieczeństwa - zmusił organizatorów do odwołania okolicznościowego przyjęcia z racji Rocznicy odzyskania Niepodległości Polski i opóźnił powrót misjonarzy do najbardziej oddalonych prowincji jak Santiago de Cuba czy Bayamo.
ks. Marek Gubernat MSF