Panama: książka polskiego misjonarza przygotowuje do ŚDM
Ks. Józef Gwóźdź, werbista, jedyny polski misjonarz pracujący w Panamie, kończy prace nad zbiorem wspomnień dotyczących jego posługi misyjnej w Ameryce Środkowej i Południowej. Publikacja przygotowywana wspólnie z Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM posłuży polskiej młodzieży w poznawaniu Panamy przed Światowymi Dniami Młodzieży i będzie jedną z cegiełek projektu charytatywnego Bilet dla Brata 2.0. Projekt ten jest dedykowany grupom polskiej młodzieży, które przygotowują się do udziału w spotkaniu młodych w Panamie i poszukują dofinansowania.
„Po naszej styczniowej wizycie w Panamie powstał pomysł, by ks. Józef, który był tam naszym przewodnikiem i angażuje się w przygotowania ŚDM, napisał kilka słów o Panamie, swoim powołaniu i swojej drodze duchowej” – wyjaśnia ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, współpracującego z misjonarzem ks. Józefem Gwoździem SVD. Promocja książki, która będzie duchowym i organizacyjnym przewodnikiem dla młodzieży udającej się na ŚDM w Panamie i chcącej śledzić to wydarzenie, planowana jest w połowie września. Będzie to jedna z nielicznych publikacji poświęconych Panamie i jedyna dotycząca Kościoła i kształtu chrześcijaństwa w tym kraju.
Ks. Józef Gwóźdź, werbista, pochodzi z miejscowości Jagiełła Mała na Podkarpaciu. Od czterech lat pracuje w położonej na Morzu Karaibskim prałaturze Bocas del Toro, obejmującej archipelag kilkudziesięciu wysp. Wcześniej studiował w Rzymie i posługiwał na misjach, m.in. w Meksyku i Nikaragui. Obecnie wspiera Komitet Organizacyjny ŚDM Panama 2019 i odpowiedzialnych za organizację polskich grup jadących do Panamy, pozostając w kontakcie z KBO ŚDM w Warszawie. Prowadzi blog www.misjapanama.pl. Prałatura Bocas del Toro jest jednym z miejsc rekomendowanych dla polskiej młodzieży udającej się na Dni w Diecezjach przed Światowymi Dniami Młodzieży w Panamie. Ze względu na misyjny charakter pobytu, zostaną tam skierowane grupy, które podejmą w tym czasie posługę misyjną i ewangelizacyjną wśród mieszkańców archipelagu.
abd / Bocas del Toro