Pielgrzymka do sanktuarium MB Częstochowskiej w Figuil
fot.: www.oblaci.pl
Trwa pielgrzymka do sanktuarium Czarnej Madonny w Figuil. Niektóre grupy szły ponad tydzień w afrykańskim upale, aby dotrzeć do celu. Uroczystości potrwają do 1 stycznia.
Do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Figuil w Kamerunie przechodzą kolejne grupy pielgrzymów z sąsiadujących misji, ale także z Czadu i Nigerii. Pielgrzymów witają misjonarze oblaci z Polski, którzy od 50 lat pracują w Kamerunie. Sama tradycja pielgrzymek do Figuil trwa od 1975 r., a ikonę przywieźli przyjeżdżający tu do pracy misyjnej Polacy.
-Pielgrzymi przychodzą najczęściej pieszo z miejscowości oddalonych nawet więcej niż 100 kilometrów. Ich wysiłek duchowy potęguje fakt lata afrykańskiego, gdyż w tym okresie jest około 40°C. Pierwsze pielgrzymki gromadziły około 200-300 osób, dziś pątników jest 10 tysięcy. Dużą grupę stanowią młodzi – mówi o. Alojzy Chrószcz OMI, kustosz sanktuarium. Ludzie proszą za wstawiennictwem Maryi o pomoc we wszelkich sprawach. Jest ona odważnym wyznaniem wiary w północnej części tego kraju. Do Figuil pielgrzymują nie tylko Kameruńczycy, ale i mieszkańcy Czadu oraz Nigerii. Grupy pielgrzymkowe idą w skupieniu i radości. Pątnicy ubrani są w kolorowe afrykańskie stroje, a ich śpiew jest słyszany z daleka.
W ostatnim etapie pielgrzymki, z figuilskiego karmelu do sanktuarium, pielgrzymom towarzyszy arcybiskup z Garoua: Faustin Ambassa Ndjodo. Pielgrzymi będą modlić się w sanktuarium do jutra włącznie. Szczególnym elementem tegorocznego pielgrzymowania będzie jutrzejsze dziękczynienie za 50 lat posługi polskich oblatów w Kamerunie. Na uroczystości przyjechał, wraz ze współbraćmi, prowincjał oblatów z Polski, Paweł Zając OMI.
W 1964 r. bp Yves Plumey OMI zwrócił się do Wiceprowincji Polskiej we Francji i Beneluksie oraz do Polskiej Prowincji o pomoc personalną na misjach w Kamerunie. Pierwsza ekipa misjonarzy oblackich z Polski, złożona z czterech ojców, przybyła do północnego Kamerunu w 1970 r. i rozpoczęła pracę jako Delegatura Polskiej Prowincji, kontynuując dzieło oblatów francuskich. W 1991 r. jeden z nich Eugeniusz Juretzko OMI został biskupem nowej diecezji Yokadouma na południu kraju. Dziś oblaci z Polski pracują nadal w obu częściach kraju. Są w strukturach nowej, samodzielnej, prowincji zakonnej: Kamerun-Czad.
MW OMI / Figuil