Relacja z Wakacyjnego Spotkania Misjonarzy i Misjonarek
Warszawa, 10-13 czerwca 2019 r.
W dniach 10-13 czerwca odbyło się Wakacyjne Spotkanie Misjonarzy i Misjonarek. Przybyli oni licznie ze wszystkich kontynentów, by podzielić się swoim doświadczeniem pracy misyjnej. Około 100 osób, księży, zakonników, sióstr zakonnych i świeckich misjonarzy spędziło czas w domowej atmosferze w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.
Wakacyjne Spotkanie Misjonarzy jest okazją do spotkań z przyjaciółmi, rozmów, wymiany doświadczeń, lepszego poznania się, wspólnej modlitwy i czerpania siły do dalszej pracy.
Pierwszego dnia spotkania, podczas Mszy św. porannej, w homilii bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, podkreślił, że być świadkiem Chrystusa to prawdziwy przywilej. – Dzieło, do którego każdy z nas został przez Ducha Świętego posłany, jest niezastąpione i najcenniejsze. Nie ma bowiem większego posłannictwa, jak być zakorzenionym w Panu i iść na spotkanie z drugim człowiekiem, by dać świadectwo prawdzie, a więc pokazać co jest istotą życia i na czym warto je budować – powiedział duchowny.
Po Mszy św. uczestnicy spotkania odwiedzili Instytut Papieża Jana Pawła II, gdzie wysłuchali wykładu poświęconego postaci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, a następnie wzięli udział w wystawie multimedialnej „Śladami Jezusa”, która jest interaktywną podróżą do Jerozolimy sprzed 2000 lat. Misjonarze odwiedzili również Świątynię Opatrzności Bożej.
Po powrocie do Centrum Formacji Misyjnej misjonarze wysłuchali konferencji Pana Wojciecha Zięby o możliwości wsparcia dla misyjnych projektów charytatywnych ze strony Ruchu MAITRI. Wieczorem wybrali się do kina na film w reżyserii Marka Konrada „Miłość i Miłosierdzie”, dokument fabularyzowany o Bożym Miłosierdziu i misji Siostry Faustyny Kowalskiej.
Drugiego dnia spotkania, podczas mszy św. porannej, bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, wieloletni misjonarz, w sposób szczególny docenił tych, którzy przeżywali w tym roku swoje jubileusze – kapłańskie, zakonne czy pracy misyjnej. Ordynariusz diecezji ełckiej w homilii podkreślił, że na misjach trzeba głosić całą Ewangelię. - Niczego nie wolno ujmować ani dodawać do tego, co objawił Bóg – powiedział bp Mazur przyznając, że nie jest to łatwe, gdyż współczesny świat nie akceptuje ducha ofiary i wymagań ewangelicznych. - Chętnie odwraca się od krzyża, pragnie łatwego i szybkiego szczęścia, czego wyrazem jest szerząca się kultura mentalności „fast foodu” – szybkiego zdobywania tego, czego się pragnie. Brakuje również cierpliwości, koniecznej w procesie wzrastania, pokory i długomyślności. Współczesny człowiek jest niezdolny do długiego oczekiwania. Chcemy dziś siać, ale już jutro zbierać dojrzałe plony! – zwrócił uwagę biskup.
Następnie misjonarze wysłuchali m.in. wykładu ks. Marka Garncarczyka, prezesa Fundacji Opoka, o tematyce Kościół a media w Polsce, od Pana Marcina Przeciszewskiego, prezesa KAI-u usłyszeli o aktualnych wyzwaniach Kościoła w Polsce.
Ciekawe było również wystąpienie Pani Jolanty Stachacz i Pani Agnieszki Waś na temat Orszaku Trzech Króli na świecie oraz Pani Barbary Uszko-Dudzińskiej, konsultor KEP ds. Misji, o ikonie życia misyjnego – doktor Wandzie Błeńskiej.
Misjonarki i misjonarze zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa w trakcie ataku terrorystycznego na placówkę misyjną. Zostali poinformowani o tym, w jaki sposób komunikować się w razie zagrożenia życia.
Uczestników spotkania odwiedził również Michał Woś, minister - członek Rady Ministrów który odpowiada za koordynację pomocy humanitarnej do krajów trzeciego świata oraz rejonów dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Misjonarze pytali o możliwości pomocy rozwojowej ze strony Państwa Polskiego poprzez nasze placówki dyplomatyczne w krajach gdzie posługują.
Misjonarze zapoznali się również z pracą Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Jej przewodniczący, bp Jerzy Mazur mówił o inicjatywach ostatniego roku oraz o przygotowaniach do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego 2019 r. Dyrektorzy MIVA Polska, Dzieła Pomocy „Ad Gentes” oraz Centrum Formacji Misyjnej opowiedzieli misjonarzom o możliwościach uzyskania pomocy i współpracy z tymi agendami. Wieczór zamknęło wspólne grillowanie na świeżym powietrzu przy muzyce zespołu muzycznego.
Ostatniego dnia spotkania uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. kan Jan Fecko, Dyrektor Centrum Formacji Misyjnej, który obchodzi w tym roku swój złoty jubileusz kapłaństwa. Tego dnia Misjonarze otrzymali również ornaty i różańce, przekazane przez bp. Jana Piotrowskiego, biskupa kieleckiego. Są one darem na misje młodzieży przyjmującej sakrament bierzmowania. To wieloletnia, cenna i bardzo pomocna inicjatywa, pozwalająca ubogacić liturgię w ubogich kościołach i kaplicach misyjnych. Konferencje ascetyczne głosił w tym roku misjonarzom ks. Marek Matusik
as/misje.pl