Uroczystości pogrzebowe bp. Eugeniusza Jureczki OMI
Uroczystości pogrzebowe bp. Eugeniusza Jureczki OMI, pierwszego biskupa diecezji diecezji Yokadouma w Kamerunie, odbyły się we wtorek w kościele pw. Świętego Stanisława Kostki w Lublińcu na Śląsku. Mszy św. przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec. Trumna z ciałem śp. bp. Eugeniusza Jureczki zostanie przetransportowana do Kamerunu, gdzie Zmarły zostanie pochowany.
Mszę koncelebrowali abp Henryk Hoser, biskup pomocniczy kamieniecko-podolski Radosław Zmitrowicz, bp Stanisław Stefanek, bp Paweł Stobrawa i bp Andrzej Iwanecki oraz prowincjał Misjonarzy Oblatów o. Paweł Zając. Na Eucharystii obecnych było wielu współbraci oblatów oraz kapłanów, którzy znali zmarłego. W homilii o. Paweł Zając przedstawił sylwetkę Zmarłego jako "człowieka wypełniającego wole Bożą niestrudzenie, niczym Abraham, jako pioniera, wzór naśladowania gorliwości dla współbraci i ludu Bożego". Umiłowanie kościoła misyjnego bp Eugeniusz wyniósł z rodzinnego domu oraz nabożeństwa swojej mamy do św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Ta patronka misji znalazła swoje miejsce w sercu świętej pamięci biskupa - mówił kaznodzieja.
Współbracia, którzy posługiwali w Kamerunie z o. bp. Jureczko, dzielili się wspomnieniami wspólnych chwil. Wskazywali na Zmarłego jako osobę podchodzącą z szacunkiem, godnością i pogodą ducha do każdego napotkanego człowieka. Zgromadzeni usłyszeli także wspomnienia misjonarzy świeckich, którzy posługiwali w diecezji Yokaduma, gdy jej pasterzem był bp Jureczko. Misjonarze podkreślali zawsze otwartą postawę Zmarłego na współpracę. Swoimi refleksjami rodzinnych spotkań ze zmarłym biskupem podzieliła się także jego siostrzenica śp. bpa, która zaznaczyła, że hierarcha był tak dla niej, jak i dla wielu wiernych nie tylko biskupem, ale bliskim wujkiem.
Bp Eugeniusz Jureczko był przez 26 lat pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji Yokadouma w Kamerunie. Urodził się 25 grudnia 1939 r. w Radzionkowie. W 1961 r. w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów MN w Obrze złożył śluby wieczyste. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk abp. Antoniego Baraniaka w Poznaniu 17 maja 1964 r.
W Obrze odkrył powołanie misyjne. W tym samym czasie biskup-oblat Yves Plumey OMI, pasterz diecezji Garoua z północnego Kamerunu, zwrócił się z naglącą prośbą do polskich oblatów o pomoc w posłudze duszpasterskiej. O. Jureczko z grupą czterech oblatów wyjechał z Polski 1 maja 1969 r. Była to pierwsza powojenna grupa oblackich misjonarzy. W styczniu 1970 znaleźli się w Kamerunie.
Bp Plumey wydzielił specjalny sektor swojej diecezji i powierzył go polskim oblatom. Na tym terenie o. Jureczko pracował przez 21 lat. Po krótkim pobycie w zorganizowanej już misji Guider został oddelegowany do utworzenia nowej misji w miejscowości Figuil. Z czasem misja Figuil stała się centralną misją polskich oblatów i największym sanktuarium maryjnym w diecezji.
Lata pobytu w tym miejscu nauczyły o. Eugeniusza zakładania nowych punktów misyjnych, kształcenia katechistów, budowania kościołów i kaplic, organizowania szkolnictwa i opieki sanitarnej, solidarności z biednymi i dialogu z wrogo nastawionymi muzułmańskimi szefami. Gdy w 1976 r. przenosił się do misji Lam, był już wszechstronnie uformowanym misjonarzem.
12 czerwca 1991 Stolica Apostolska podała do publicznej wiadomości informację, że na prośbę biskupów Kamerunu Jan Paweł II podzielił diecezję Bertoua i erygował nową diecezję Yokadouma, mianując pierwszym biskupem nowej diecezji o. Eugeniusza Jureczkę OMI.
Na tym terenie żyło wtedy 90 tys. ludzi, w tym 25 tys. pogardzanych przez wszystkich Pigmejów. Były zaledwie 3 parafie, 5 kapłanów, 8 braci i sióstr zakonnych, nie było kleryków, a miejscowych katolików około 9 tys.
Przed biskupem stanęły nowe zadania: trzeba było otoczyć duszpasterską troską ludzi już ochrzczonych i równocześnie iść z Ewangelią do pogan. Pilną sprawą okazała się formacja katechistów i animatorów nowych powstających wspólnot. Równolegle z rozwojem misji rosły też wydatki pieniężne. Bp Jureczko tworzył od zera całe zaplecze administracyjne. Praca wśród Pigmejów była pracą od podstaw: głoszeniem Ewangelii i katechizacją, zabieganiem o ich równouprawnienie, wykształcenie, zdrowie.
Obecnie diecezja Yokadouma liczy sobie już 26 lat, 14 parafii, 21 księży, 38 braci i sióstr, 8 kleryków, około 30 tys. katolików. Biskup wybudował około 60 szkół podstawowych (w większości są to jedyne szkoły dla Pigmejów) i jedną średnią, 16 przychodni i szpital, pomimo tego, że od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi.
25 kwietnia 2017 r. papież Franciszek przyjął rezygnację 77-letniego o. Eugeniusza Jureczki OMI. Biskup zmarł 16 stycznia.
OMI, oblaci.pl, lk / Lubliniec