Wakacyjne spotkanie misjonarzy i misjonarek
19 - 22 czerwca 2017
W dniach 19-22 czerwca odbyło się Wakacyjne Spotkanie Misjonarzy i Misjonarek. Przybyli oni licznie ze wszystkich kontynentów, by podzielić się swoim doświadczeniem pracy misyjnej. Około 100 osób, księży, zakonników, sióstr zakonnych i świeckich misjonarzy spędziło czas w domowej atmosferze w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.
Jako organizatorzy zawsze podkreślamy, że to miejsce jest domem naszych misjonarek i misjonarzy, tutaj zawsze znajdą oni miejsce dla siebie; tu wszyscy mogą poczuć się u siebie. W istocie, Centrum Formacji Misyjnej przygotowuje osoby gotowe do wyjazdu do pracy misyjnej od ponad 30 lat. Historię tego domu piszą przede wszystkim ludzie. Wielu obecnych na zjeździe misjonarzy podkreślało, że jest to okazja do spotkań, rozmów, wymiany doświadczeń, lepszego poznania się oraz wspólnej modlitwy jak również ważne są dla nich te spotkania z przyjaciółmi; z tymi, z którymi przygotowywali się do pracy misyjnej.
Pierwszego dnia spotkania, podczas Mszy św. porannej, bp Jerzy Mazur, także wieloletni misjonarz, w sposób szczególny docenił tych, którzy przeżywali w tym roku jubileusze – kapłańskie, zakonne czy pracy misyjnej. Następnie, aby podkreślić znaczenie tegorocznych wydarzeń maryjnych, uczestnicy spotkania wysłuchali m.in. wykładu O. prof. dr hab. Grzegorz Bartosik OFM Conv., Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, na temat Objawienia maryjne w Fatimie i Gietrzwałdzie w kontekście współczesnej ewangelizacji. Od Pana Marcina Przeciszewskiego, prezesa KAI-u usłyszeli o aktualnych wyzwaniach Kościoła w Polsce. Ksiądz dr Paweł Rytel Adrianik, Rzecznik Prasowy Konferencji Episkopatu Polski mówił bardzo interesująco o tematyce Kościół a media w Polsce.
Misjonarzy odwiedził również Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, który podkreślał, że każdy polski misjonarz i misjonarka, to ambasador Polski w świecie. Misjonarze pytali o możliwości pomocy rozwojowej ze strony Państwa Polskiego poprzez nasze placówki dyplomatyczne w krajach gdzie posługują. Poruszono problem możliwości odbioru TVP Polonia i Polskiego Radia, co jest dla nich istotne w utrzymywaniu kontaktu z krajem i pozwala śledzić bieżące wydarzenia.
Ciekawe było również wystąpienie Państwa Ewy i Lecha Kowalewskich zatytułowane: Peregrynacja Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” przez świat w obronie życia. Peregrynacja Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” rozpoczęła się 28 stycznia 2012 roku na Jasnej Górze poświęceniem i przyłożeniem do oryginału wędrującej Ikony. Inicjatywa wychodziła od liderów świeckich ruchów pro-life z różnych krajów, także prawosławnych, który pierwsi wyszli z inicjatywą przewiezienia Ikony linią frontu zmagania pomiędzy cywilizacją śmierci, która atakuje chrześcijańską cywilizację życia. Każdy ruch zwrócił się do swoich biskupów z prośbą o błogosławieństwo i pomoc.
Misjonarki i misjonarze zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa w trakcie ataku terrorystycznego na placówkę misyjną. Zostali poinformowani o tym, w jaki sposób komunikować się w razie zagrożenia życia, jak wtopić się w miejscową społeczność, tak by nie zwracać na siebie uwagi terrorystów czy bandytów. Nasi misjonarze często posługują w krajach muzułmańskich, gdzie nie ma sprzyjającej atmosfery wobec chrześcijan, szczególnie katolików.
Następnego dnia (21 czerwca), misjonarze wzięli udział w Sympozjum naukowym „Świeccy a misje”.
Ostatniego dnia uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej, który życzył misjonarzom nowego zapału, który rodzi się z wiary w Jezusa Chrystusa, ponieważ tylko ona zakorzeniona w Jezusie Chrystusie nadaje sens posłudze misjonarskiej.
o. dr Kazimierz Szymczycha SVD
Sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji