Wizyta ks. bp Niranjan Singh, ordynariusza diecezji Sambalpur w Indiach
Sytuacja i potrzeby kościoła w indiach
Na zaproszenie Fundacji Christiani i Komisji Episkopatu Polski ds. Misji 6 października br. w Centrum Formacji Misyjnej gościł ks. bp Niranjan Singh, ordynariusz diecezji Sambalpur. Biskupowi towarzyszył ks. Ajay Kumar Singh oraz członkinie Fundacji Christiani.
Po filmie, przedstawiającym tragiczne wydarzenia z lat 2007-2008, ks. biskup przedstawił sytuację chrześcijan w Indiach. Przypomniał, że chrześcijaństwo dotarło do Indii bardzo wcześnie. Pierwszym misjonarzem Indii był św. Tomasz Apostoł. W XIV w. przybyła do kraju duża Grupa misjonarzy z Europy. Założyli oni wspólnoty katolickie na terenach obecnej diecezji Sambaldur. Druga fala misjonarzy dotarła w XIX w. Słowo Boże zakorzeniło się w stanie Orissa, gdzie powstały duże wspólnoty koscielne. Większość przyjmujących chrześcijaństwo pochodziła z najniższych kast i plemion. Ewangelię przyjmowali „nietykalni”. Ks. biskup powiedział, ze bogaci i wpływowi mieszkańcy Indii odrzucali chrześcijaństwo, gdyż stanowiło zagrożenie dla utrwalonych nierówności społecznych. Wysokie kasty stawiają opór chrześcijaństwu, gdyż pragną utrzymać status quo. Misjonarze rozpoczęli edukację oraz zatroszczyli się o rozwój opieki zdrowotnej. To również nie podobało się kastom wyższym. Chrześcijaństwo uczyło bowiem o godności każdego człowieka oraz równości wszystkich ludzi. W 1967 r. wprowadzono w stanie Orissa prawo o wolności religijnej, które dyskryminuje mniejszości religijne. Przejście na chrześcijaństwo jest bardzo utrudnione. Wolę konwersji trzeba zgłosić na policję, która informuje o tym władze stanowe. Procedura ewentualnego przejścia na chrześcijaństwo trwa zwykle 5 lat. Praktycznie nowe prawo uniemożliwia przechodzenie na katolicyzm. Sprzyja natomiast hinduizmowi. Praktycznie nie ma żadnych przeszkód – gdyż nawrócenie na hinduizm traktowane jest jako „powrót do domu”.
Od 1925 r. rozwijają swa działalność skrajni fundamentaliści hinduistyczni, którzy głoszą zasadę: „Jeden kraj, jedna religia, jeden język i jedna kultura”. W 1947 r., w czasie odzyskania niepodległości Indii działało ok. 1000 grup fundamentalistycznych. Obecnie jest ich aż 50 000. Zostało zniszczone dzieło Gandiego, który pragnął, by Indie były tolerancyjne ni pokojowo nastawione do wszystkich. Państwo popiera ruchy fundamentalistyczne. Było to widoczne zwłaszcza podczas pogromu chrześcijan w latach 2-007-2008 w stanie Orissa, gdzie zamordowano 100 chrześcijan, spalono 6000 domów i zniszczono ponad 300 kościołów i innych instytucji kościelnych. 60 000 chrześcijan musiało uciekać do dżungli lub schroniło się w obozach dla uchodźców.
- Kościół w Orissie stoi wobec wielu poważnych problemów – powiedział biskup. – Trzeba je przezwyciężyć modlitwą. Bóg nas posłał, byśmy służyli ubogim. Wierzymy, że tego dokonamy. Prowadzimy też dialog z innymi religiami – dodał gość.
ks. Zbigniew Sobolewski