Wizyta w Republice Konga
Okazją do wyjazdu do Konga stał się jubileusz 35-lecia pracy tarnowskich misjonarzy fidei donum w tym kraju i 10 rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jana Czuby. Na czele delegacji stanął Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, ks. bp. Wiktor Skworc, a wśród członków delegacji znaleźli się m. in. ks. Tomasz Atłas, ks. Jan Piotrowski, ks. Jan Wnęk, ks. Józef Kloch oraz byli misjonarze z tego kraju.Po przylocie do Kongo odbyły się spotkania z ks. abp. Anatolem Milandou, arcybiskupem metropolitą Brazzaville, bp. Louisem Portela, ordynariuszem diecezji Kinkala i ks. abp. Andresem Carrascosa, nuncjuszem apostolskim w Kongo i Gabonie. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim obecnej sytuacji Kościoła w Kongo, próby podsumowania 35 lat pracy tarnowskich kapłanów i 33-letniej posługi sióstr ze Zgromadzenia św. Józefa. Ważnym wątkiem tych spotkań było życie i śmierć ks. Jana Czuby oraz debata nad potrzebą i ewentualnymi możliwościami kanonicznych procesów informacyjnego i beatyfikacyjnego. Kolejne dni delegacja spędziła na terenie diecezji Owando (misje Oyo i Gamboma), gdzie zapoznawano się z pracą misjonarzy, zwłaszcza w dziedzinie edukacji katolickiej. We wspomnianych misjach ks. bp Wiktor Skworc otworzył nowy rok szkolny i katechetyczny dla działających tam przedszkoli i szkół katolickich (powstałych w znacznej mierze dzięki akcji „Kolędnicy misyjni”).
Kolejnym etapem podróży było ponownie Brazzaville, gdzie odbyło się kilka spotkań z dyplomatami, w czasie, których dyskutowano nad potrzebą utrzymania polskiej placówki dyplomatycznej w tej części Afryki. Jako argument wskazywano liczbę misjonarzy tam pracujących (blisko 200 osób) oraz na pomoc rozwojową, której Polska udziela za ich pośrednictwem. Uczestnicy wyprawy do Konga odwiedzili też miejsca pracy polskich sióstr pracujących w przedszkolach, szkołach, szpital ach i ośrodku dla trędowatych.
Główne uroczystości jubileuszowe miały miejsce w niedzielę 5 października w parafii p.w. Jezusa Zmartwychwstałego. Uroczystości przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp. Anatol Milandou. Wzięli w niej udział także abp Nuncjusz, ks. Jean Garden – prefekt apostolski z Infondo, bardzo liczni duchowni z Brazzaville i miejscowa wspólnota parafialna.
Podsumowaniem wizyty w Kongo był wyjazd do Loulombo, do grobu ks. Jana Czuby. Po Mszy św. i modlitwie przy grobie misjonarza-męczennika odbyło się krótkie spotkanie z wiernymi z tamtejszej parafii. Jego dopełnieniem był dzień następny, kiedy złożono wizytę s. Ancilli Huijbers, która była z ks. Janem w ostatnich godzinach przed jego śmiercią. Dzięki tej rozmowie udało się wyjaśnić kilka kwestii spornych dotyczących okoliczności jego śmierci, jak i też poznać nowe, nieznane dotąd fakty z jego życia. Zapraszamy do galerii zdjęć . Swoje refleksje związane z wizytą przedstawili m. in.: ks. bp. Wiktor Skworc , ks. Józef Kloch, s.Elza z Oyo