Zebranie Rady Krajowej PDM
Turno 23 II 2016
Bez pozyskania kapłanów dla sprawy misji nie będzie możliwe ożywienie ducha misyjnego w Kościele polskim. Trzeba odnowić misyjną świadomość kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz kształtować ducha misyjnego już w seminariach duchownych – powiedział biskup Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji podczas zebrania Krajowej Rady Papieskich Dzieł Misyjnych.
Spotkanie dyrektorów diecezjalnych PDM oraz delegatów biskupa ds. misji rozpoczęło się 22 II 2016 r. w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Diecezji Radomskiej w Turno.
Przewodniczący Komisji misyjnej zachęcił wszystkich odpowiedzialnych za misyjne dzieło Kościoła w Polsce do wykorzystania roku duszpasterskiego 2016/17, który będzie obchodzony pod hasłem „Idźcie i głoście”. Zachęcił do organizowania sympozjów naukowych i kongresów w metropoliach i diecezjach, by pobudzić i ożywić świadomość misyjną wśród kapłanów, osób życia konsekrowanego, kleryków i wiernych świeckich.
Chodzi o to, abyśmy wszyscy uświadomili sobie, że jesteśmy uczniami-misjonarzami należącymi do Kościoła, który ze swej natury jest misyjny. Nakaz misyjny Jezusa „Idźcie i głoście” jest nadal aktualny i obowiązuje wszystkich ochrzczonych – powiedział ks. biskup.
Szczególną zachętę do formacji misyjnej kapłanów stanowi fakt, iż 2016 r. Papieska Unia Misyjna będzie obchodzić 100-lecie istnienia. Można wykorzystać tę rocznicę do propagowania jej idei w seminariach duchownych, wśród kapłanów i wiernych świeckich, zwłaszcza katechetów.
Bp Jerzy Mazur prosił, aby wykorzystać istniejące już formy pracy duszpasterskiej ubogacając je o animacje misyjną zachęcił, by lepiej wykorzystać Niedzielę Misyjną i Tydzień Misyjny, obchodzony w październiku. Jest to okazja, by upowszechniać misyjne Orędzie Ojca Świętego oraz modlić się za misje. By ożywić ducha misyjnego w parafiach warto zapraszać do wspólnot parafialnych i szkół misjonarzy przebywających w kraju na urlopie lub tych, którzy z misji powrócili.
W tym roku duszpasterskim chcielibyśmy zaproponować księżom proboszczom prenumeratę czasopism misyjnych. Są one źródłem informacji o misjach oraz formacji o misjach oraz formacji misyjnej wiernych. Trzeba zachęcać do czytania prasy katolickiej i korzystania z portali internetowych specjalizujących się w tematyce misyjnej – powiedział biskup.
Kolejnym tematem poruszanym podczas spotkania roboczego była kwestia finansowego wspierania misji. Ks. biskup podziękował wszystkim, którzy swymi ofiarami pomagają misjonarzom. Dzięki funduszom pozyskiwanym przez Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, Papieskie Dzieła Misyjne i MIVA Polska misjonarze mogą realizować projekty ewangelizacyjne, edukacyjne, medyczne i charytatywne. – To bardzo ważne świadectwo w Roku Miłosierdzia. Dziękuję za troskę, hojność i ofiarność – powiedział ks. bp Jerzy Mazur.
Ks. biskup poinformował również o pracach nad scenariuszami katechez misyjnych dla wszystkich typów szkół i zaprosił do współpracy wszystkich katechetów i nauczycieli. Zachęcił również do tworzenia dziecięcych i młodzieżowych kół misyjnych w szkołach.
Wśród młodzieży, przede wszystkim bierzmowanej, możemy promować inicjatywę AdoMis: jest to wydatna pomoc duchowa i materialna dla seminarzystów z terenów misyjnych a kształtowanie świadomości misyjnej wśród naszej młodzieży – dodał.
W zebraniu wzięli również udział dyrektorzy agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, którzy zaznajomili dyrektorów z działaniami podejmowanymi w ciągu ubiegłego roku. Był on zdominowany IV Krajowym Kongresem Misyjnym.