Zostanie wznowiona działalność Misyjnego Instytutu Laikatu
Od września wznowiona zostanie działalność Misyjnego Instytutu Laikatu - poinformował KAI bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Kwestie związane z działalnością misyjną były jednym z tematów podejmowanych podczas trwającego w Janowie Podlaskim 379. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Bp Jerzy Mazur powiedział KAI, że przedmiotem jego wystąpienia podczas zebrania episkopatu w Janowie Podlaskim był m.in. Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, który będzie miał miejsce w październiku przyszłego roku. Jego obchody papież Franciszek zapowiedział z okazji 100. rocznicy ogłoszenia Listu Apostolskiego „Maximum Illud” Benedykta XV. Ma być to szczególna okazja do modlitwy za misje i przebudzenia misyjnego w Kościele.
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji mówił podczas obrad o inicjatywach związanych z obchodami Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego oraz o programie w Kościołach lokalnych, a więc także w Polsce. W Kościele powszechnym przygotowania do owocnego przeżywania Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego koordynuje sekretariat międzynarodowy Papieskiej Unii Misyjnej, a w poszczególnych krajach i diecezjach dyrektorzy Papieskich Dzieł Misyjnych. Przygotują oni propozycje inicjatyw modlitewnych, animacji misyjnej i formacji. Będą one omawiane na spotkaniu wrześniowym wszystkich polskich środowisk misyjnych w Częstochowie.
Bp Mazur poinformował również biskupów o wznowieniu działalności Misyjnego Instytutu Laikatu. Został on utworzony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji już w 1987 roku, ale z czasem jego działalność została zawieszona. Instytut ten będzie przygotowywał misjonarzy świeckich do posługi misyjnej. Formacja odbywać się będzie w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie w cyklu dwuletnim.
W pierwszym roku, który ma charakter propedeutyczny, świeccy kandydaci do wyjazdu na misje będą spotykali się co dwa miesiące na trzydniowe zajęcia, podczas których będą rozeznawać swoje powołanie i w nim się utwierdzać. W drugim roku natomiast zostaną włączeni w dziewięciomiesięczny cykl przygotowań do posługi misyjnej w Centrum Formacji Misyjnej. Oprócz nauki języków obcych i zajęć z misjologii, będą mieli możliwość pogłębiania swego charyzmatu misyjnego świeckich. Dyrektorem Misyjnego Instytutu Laikatu, który rozpocznie swą działalność we wrześniu, został ks. kan. Jan Fecko.
„Od dłuższego czasu czynimy starania, aby więcej świeckich misjonarzy i misjonarek mogło realizować swoje powołanie w krajach misyjnych” - powiedział bp Mazur. Jak dodał, kiedy spotyka się - jak przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji z biskupami misyjnymi pyta ich, jak świeccy mogliby się włączyć w misję Kościoła. „Gdy mamy potrzeby z krajów misyjnych, to wtedy można szukać kandydatów, którzy odpowiedzieliby pozytywnie” - powiedział bp Mazur.
Podczas zebrania plenarnego episkopatu przewodniczący Komisji ds. Misji KEP przypomniał również o uroczystości, jaka miała miejsce 29 kwietnia w Gnieźnie. Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio wręczył wtedy krzyże misyjne 25 misjonarzom: 11 kapłanom diecezjalnym, 1 kapłanowi zakonnemu, 1 bratu zakonnemu, 8 siostrom zakonnym i 4 osobom świeckich. Zostali oni posłani m.in. do Argentyny, Boliwii, Kamerunu, Peru, Rwandy oraz Wenezueli i Zambii.
W Komisji Episkopatu ds. Misji wciąż czekają aż 43 prośby o polskich misjonarzy. Pochodzą one od biskupów m.in. z Botswany, Egiptu, Lesotho, Chile, Ekwadoru, Kuby czy Jamajki, ale również Kanady czy Alaski. Na całym świecie posługuje obecnie 2031 polskich misjonarzy.
rl (KAI) / Janów Podlaski